Warszawa 1944 w komórce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 15:00
Dzięki nowoczesnym technologiom historię Powstania Warszawskiego poznać można w zupełnie nowy sposób – przez telefon i rozszerzoną rzeczywistość.
Audio

Muzeum Powstania Warszawskiego z pomocą agencji interaktywnej Adv.pl przygotowało coś, co spotka się z uznaniem każdego pasjonata historii, ale także fanów nowych technologii. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego udostępniono specjalną aplikację na smartfony - "Warszawa'44". Gościem Czwartego Wymiaru jest Paweł Bielak, który współtworzył program.

„Warszawa'44 - Śladami Powstania Warszawskiego przez komórkę", bo tak brzmi pełna nazwa aplikacji, jest warstwą danych, która zawiera informacje o Miejscach Pamięci związanych z historią sprzed 67. lat. Łączy ze sobą obraz współczesnej Warszawy i tej powstańczej, przez co, jak mówi Bielak, aplikacja jest w pewien sposób związana z nazwą "Czwarty Wymiar". – Nakładamy dodatkową rzeczywistość na rzeczywistość, która nas otacza. Przez telefon oglądamy Warszawę tak, jak wygląda ona dzisiaj, ale dzięki współrzędnym z przypisanymi informacjami możemy też zobaczyć stolicę z czasów Powstania – wyjaśnia.

Aby rozszerzyć naszą rzeczywistość i odczytać wszystkie informacje o miejscach Powstania Warszawskiego, potrzebny będzie nam smartfon z aparatem fotograficznym i odbiornikiem GPS oraz zainstalowaną aplikacją Layar. To właśnie program Layar odpowiada za połączenie danych które rejestruje aparat, z informacjami zawartymi w warstwie "Warszawa'44". Miejsca i opisy zostały przygotowane na podstawie "Przewodnika po Powstańczej Warszawie", autorstwa Jerzego S. Majewskiego, a archiwalne fotografie pochodzą ze zbiorów MPW.

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) pozwala istniejący obraz świata uzupełnić o dowolne materiały, a dzięki nowoczesnym komórkom dostęp do takich danych staje się jeszcze prostszy. Program Layar kontrolując pracę kamery, kompasu i modułu GPS, w czasie rzeczywistym wyświetla zdjęcia, grafiki i notatki, związane z tym co widzimy przez obiektyw. – Jeśli staniemy w dobrym miejscu zobaczymy na przykład nałożony na siebie obraz starej elektrowni tramwajowej z jej wyglądem obecnym. Dziś mieści się tam budynek Muzeum Powstania Warszawskiego – opowiada Paweł Bielak.

Aplikację Layar można pobrać bezpłatnie na smartfony z systemami Android, iOS i Symbian za pomocą Android Market, App Store i Ovi Store. Specjalną warstwę "Warszawa'44" znajdziemy już w programie Layar.

ZAPRASZAMY NA STRONY RADIOWEGO SERWISU POWSTAŃCZEGO

/

 



pg

Czytaj także

63 dni walki o honor i godność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 06:00
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia powstańczej radiostacji

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 09:06
"Halo, tu mówi "Błyskawica"! Stacja Nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m" – tak brzmiał pierwszy komunikat nadany na falach powstańczej radiostacji "Błyskawica", która zaczęła działać 8 sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1 sierpnia 1944 r.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 15:20
Dr Paweł Ukielski (Muzeum Powstania Warszawskiego): Powstanie to był ten moment, kiedy Polacy najbardziej, najdonioślej, najtragiczniej powiedzieli "nie" systemom, które chciały ich zniewolić.
rozwiń zwiń