Warszawa – śladami reliktów socrealizmu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 09:00
Miasto socjalistyczne w treści i narodowe w formie w czwórkowej "Stacji Kultura". Warszawę zwiedzamy z wyjątkową Archimapą.
Audio

Miasto jako pałac i robotniczy raj – tak Warszawę widzieli twórcy architektury socrealistycznej. Doskonałą okazją do spaceru szlakiem Warszawy socrealistycznej jest wydana właśnie "ARCHIMAPA 1949-1956 Warszawa. Socrealizm" autorstwa Jarosława Trybusia i Grzegorza Piątka.

W "Stacji Kultura" wybraliśmy się na wycieczkę  z pomysłodawcami tej publikacji. Cały naród buduje swoją stolicę! Plac Konstytucji, Pałac Kultury i Nauki, osiedle mieszkaniowe MDM to tylko niektóre przykłady budowli zrealizowanych w tym stylu.

- Architekci socrealizmu przeszli bardzo dobrą szkołę funkcjonalnego rozwiązywania mieszkań. Mieszkania na MDMie są znacznie większe, przestronniejsze, bardziej funkcjonalne niż to, co budowano w latach 60. i 70. – mówią twórcy Archimapy. Co jeszcze warto zobaczyć? Szczegóły w dźwięku audycji.

Czytaj także

Ambitni politycy to niespełnieni architekci

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 00:25
Hasło "nowy człowiek w nowych domach" było popularne w latach powojennych, gdy odbudowywano Warszawę. Czy dzisiaj tęsknota za uporządkowanym światem ma jeszcze rację bytu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Marcell: Przy tej płycie walczyłam ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 18:40
Do tej pory olsztyńska artystka swoją twórczość określała mianem "classical punk" o tym co się zmieniło w jej muzyce przy okazji płyty "June", Julia opowiedziała w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawska tożsamość Kari Amirian

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 14:00
- Muzyka skandynawska otworzyła pewne rejony w twórczości polskich muzyków - mówiła w Czwórce jedna z najbardziej uzdolnionych polskich wokalistek, która właśnie zadebiutowała płytą "Daddy Says I'm Special".
rozwiń zwiń