Od Wałęsy do rumuńskiej biedoty - zdjęcia, które prześwietlają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 14:01
To ma być wyjątkowa wystawa, która pokazuje, jak wyglądała Polska i Polacy w latach 80. i 90. - Zdjęcia są przekrojowe: od mocnych i zaangażowanych politycznie po bardzo intymne - opowiada Adam Mazur z CSW.
Audio

- Lata 90 funkcjonują dziś w kulturze jako rodzaj mitycznego świata. To już historia – tłumaczy Adam Mazur z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, gdzie oglądać można wystawę fotograficzną pt. "Postdokument. Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku". – To, co wówczas było na zdjęciach naturalistyczne i wręcz brzydkie, dziś uznawane jest za piękne i nostalgiczne. To nasza zmiana w postrzeganiu własnej historii i siebie.

Wielu dzisiejszych 30-latków przełom lat 80. i 90. zapamiętało inaczej niż uwieczniono to na zdjęciach. – Przejscie od późnego PRL-u do kapitalizmu fotografie pokazują bardzo ostro – tłumaczy Mazur. – Balangi nowobogackich, pierwsza bieda, Rumuni tańczący w podziemnych przejściach – to wszystko daje zupełnie niezwykły obraz.

Choć podobno wiele osób pyta dziś, czy ta wystawa ma swoją "tezę", jest opowiedzeniem się "za czy przeciw" komunizmowi, bądź wszelkim transformacjom, Mazur dementuje. – Nie przyświecała mi żadna teza – mówi organizator. – Moja idea była po prostu taka, by pokazać ileś postaw dokumentalistów i fotografów. Dlatego są tam zarówno bardzdo mocne, polityczne, zaangażowane materiały fotoreporterskie, ale także wyciszone, intymne i bardzo delikatne zdjęcia.

Więcej na temat wystawy pt. "Postdokument. Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Stacja Kultura".

(kd)

Czytaj także

Operator Wojciech Staroń w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 09:00
W piątek do kin wszedł wyróżniony na wielu festiwalach film "Nagroda” - pełnometrażowy debiut Pauli Markovitch. O kulisach produkcji opowie w "Stacji Kultura" Wojciech Staroń, doceniony na Berlinare autor zdjęć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bo w Polsce jest po prostu brzydko

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 14:48
Tak przynajmniej twierdzi Piotr Sarzyński, publicysta, który w swojej książce stworzył ranking... piętnastu najbrzydszych rzeczy w naszym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulturalne echa polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 16:19
Podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej sporo się wydarzyło. Tylko w naszym kraju miało miejsca 1400 wydarzeń kulturalnych a za granicą – ponad 400. Nie każdy miał czas, by je odwiedzić, teraz dokumentację tych wystaw można zobaczyć w stołecznej "Zachęcie”.
rozwiń zwiń