Kulturalne echa polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 16:19
Podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej sporo się wydarzyło. Tylko w naszym kraju miało miejsca 1400 wydarzeń kulturalnych a za granicą – ponad 400. Nie każdy miał czas, by je odwiedzić, teraz dokumentację tych wystaw można zobaczyć w stołecznej "Zachęcie”.
Audio

W warszawskiej galerii "Zachęta" już niebawem zobaczyć będzie można pełną dokumentację wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w ostatniego pół roku poza granicami naszego kraju. - Mamy świadomość tego, że nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkiego, co działo się w ciągu tych ostatnich sześciu miesięcy poza granicami kraju – tłumaczy Olga Wysocka, menadżer zagranicznego programu polskiej prezydencji. – Wciąż spotykają się one jednak z zainteresowaniem, uznaliśmy więc, że Polakom należy się wgląd w to, co miało miejsce.

Zdaniem Wysockiej, nie chodzi tu o realizację projektów, bo tego nie da się już odtworzyć, ale o ich odbiór. Dlatego w warszawskiej "Zachęcie" przez dwa tygodnie będzie można oglądać multimedialną wystawę: cały zbiór materiałów i dokumentacji, związanej z kulturalnymi aspektami polskiej prezydencji. – Jednym z elementów będzie „Mediateka”, projekt Tomka Rygalika, który powstał na okoliczność wystawy polskiej sztuki współczesnej, która miała miejsce w Brukseli – tłumaczy gość Czwórki. – Wystawa ta spotkała się w ogromnym uznaniem odbiorców zagranicznych i mediów. Przenieśliśmy ją więc do Polski.  

Część obiektów jednak, zamiast oglądać je wyłącznie na zdjęciach, będziemy mogli zobaczyć w oryginale. – Na przykład tęcza, która pojawiła się w Brukseli przed Parlamentem Europejskim. – to konstrukcja metalowa, na której umieszczone zostały kwiaty w kolorach tęczy. Niektórzy przychodzili i zabierali je sobie jako pamiątkę. Dziś pewnie są w tysiącach miejsc na świecie i to bardzo nas cieszy.

Więcej dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Całej rozmowy posłuchasz, klikając w plik dźwiękowy.

(kd)

Czytaj także

Czeski film Agnieszki Holland

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 14:00
- Jego śmierć się stała takim ostatnim wielkim zrywem patriotyczno wolnościowym w Czechosłowacji - mówiła w Czwórce Agnieszka Holland, która obecnie pracuje nad filmem o samobójstwie Jana Palacha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wójt z "Wiedźmina" w studiu Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 15:10
- Audiobooki są fantastycznym narzędziem do popularyzowania literatury - opowiadał Kazimierz Kaczor w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Łoziński: Ta książka zbliżyła moją rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 14:10
Nagrodzony niedawno Paszportem Polityki za powieść "Książka" autor opowiedział w Czwórce o towarzyszącej mu podczas jej pisania rodzinnej cenzurze oraz mozole tworzenia.
rozwiń zwiń