- Ostatnie badania socjologiczne przeprowadzone w Katowicach, wskazały, że blisko 90 proc. osób uznało, że miasto to jest odpowiednim kandydatem do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Dla około połowy, promowana przez nas idea Katowic - Miasta Ogrodów, jest bardzo bliska. Mamy więc do czynienia z przełomem w postrzeganiu samych siebie - tłumaczył dyrektor projektu ESK 2016 - Katowice – Marek Zieliński.
W "Rozdrożach kultury" zauważył, że Górny Śląsk to w 70 proc. tereny zielone. W jego opinii akcja Miasto Ogrodów to w pewien sposób powrót do korzeni regionu. Jeszcze ok. 130 lat temu Katowice były obszarem, które w dużej części składały się z terenów rolniczych i ogrodniczych.
Przypomniał też osobę Patricka Blanca, którego uznał za jedną z najznamienitszych postaci, zajmujących się realizacją ogrodową. Artysta ten buduje swoje ogrody w pionie, a jego realizacje znajdują się w Paryżu, a także w Madrycie. Blanc zadeklarował, że jest zainteresowany realizacją ogrodu w Katowicach.
Marek Zieliński wyjaśniał, że ogrody te tworzone są na pionowych ścianach i można je potraktować jako powrót do historycznej idei ogrodu – miejsca rajskiego. Taki teren miał przenosić człowieka w wymiar wertykalny, ale i horyzontalny.
- Patrik Blanc dokonał obrócenia ogrodu o 180 stopni i wzniesienia go do góry – podsumował.
Prowadzący Andrzej Matul i dziennikarka Radia Katowice Ewa Niewiadomska w dalszej części audycji rozmawiali z: rektorem Akademii Sztuk Pięknych – Marianem Oslislo, dyrektorem Muzeum Śląskiego – Leszkiem Jodlińskim.
W "Rozdrożach kultury" wypowiadają się też: reżyser Lech Majewski (ambasador projektu ESK 2016, który urodził się w Katowicach), Artur Rojek (opowiada o OFF Festiwalu przeniesionym do Katowic), Katarzyna Jędrośka-Goik - studentka ASP i śląscy wykonawcy: Myslovitz, Dżem, Sebastian Riedel i Ireneusz Dudek.
(pp)
Aby wysłuchać rozmów, wystarczy wybrać "Katowice - Miasto Ogrodów" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.