Na pierwszy ogień wzięliśmy książkę Mariusza Szczygła pt. ”Gottland”. Jest to jeden z najlepszych przewodników po dwudziestowiecznych czeskich losach. Bohaterami "Gottlandu" są m.in. "idiota muzyki" Karel Gott, założyciel słynnej firmy obuwniczej Tomasz Bata, kochanka Goebbelsa czy wreszcie Zdeniek Adamec, młody chłopak, który spalił się na praskim placu Wacława.
- Wszystkie reportaże, które znalazły się w ”Gottlandzie” wcześniej zostały opublikowane w ”Dużym Formacie”. Tematem przewodnim jest kolaboracja, ale kolaboracja po czesku. Autor opisuje kilkanaście historii sławnych czeskich postaci – powiedziała w ”Stacji Kultura” Zofia Karaszewska z Bibliocreatio.
Na podstawie opisanych losów kilkunastu bohaterów czytelnik poznaje kawałek historii Czech związanych z okupacją, zarówno niemiecką, jak i sowiecką. Na uwagę zasługuje znakomity styl, konstrukcja reportażu, krótkie akapity oraz dużo ciekawych dialogów.
Drugą propozycją jest książka traktująca o czecholubstwie, czyli tzw. bohemofilii. Autorem powieści pt. ”Obsługiwałem angielskiego króla” jest Bohumil Hrabal. Autor znany z używania lokalnego, czeskiego humoru w swoich książkach. Hrabal potrafi się śmiać z wszystkiego.
- Książka opowiada o historii od pikolaka do milionera. Pokazuje burzliwe losy bohatera, który kolaboruje z Niemcami, pnie się z mozołem i uparcie na szczeblach kelnerskiej kariery - opowiedziała w radiowej Czwórce Sylwia Stano z Bibliocreatio.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w materiale dźwiękowym.