- Miejsce, w którym żyjemy i tworzymy, inspiruje nas najbardziej - to wspólny punkt wyjścia dla liderów dwóch formacji, doskonale znanych fanom krajowej sceny alternatywnej. Ich współpraca zaowocowała albumem "Piosenki o Warszawie", którego zawartość stanowią refleksje obu artystów dotyczące stolicy, dziś i w przeszłości.
- W jednej z utworów śpiewam, że Warszawa to jedyny świat, jaki znamy, i w dużej mierze tak właśnie jest - mówi Lesław. - Ochota, Żoliborz, Stary Mokotów... Ulubione miejsca mógłbym wymieniać w nieskończoność.
Bartek Marmol aka Administratorr dodaje: - Jako element napływowy widzę to trochę inaczej. Jestem w stolicy od 10 lat, mieszkałem chyba w 16 miejscach i trudno mi powiedzieć, która część tego miasta jest tak naprawdę moja. Na pewno najbardziej podobają mi się w nim skrajności. I to, według mnie, odróżnia Warszawę od innych miast.
I choć goście "Stacji Kultura" miewają czasami odmienne poglądy, to zgodnie przyznają, że aby pisać o Warszawie, trzeba ją kochać. Ale czasami też trzeba dostać od życia w kość; wtedy tekst staje się prawdziwy: - Zależało mi, by pokazać to miasto z różnych perspektyw i przy okazji uniknąć ideologicznego podejścia - tłumaczy Lesław. - To był także klucz, według którego dobieraliśmy gości. Na płycie pojawiają się i Warszawiacy z dziada pradziada, i ci, którzy wpadają tu tylko na chwilę.
"Piosenki o Warszawie" otrzymały bowiem wsparcie innych artystów. W nagraniach udział wzięli m. in. Bartosz Chmielewski z Muzyki Końca Lata, reprezentujaca Nancy Regan Martyna Załoga, Paweł Dunin-Wąsowicz, Krzysztof Varga oraz Muniek Staszczyk. Album ukaże się 23 lutego, a promują go utwory "Księżyc nad Ochotą" i "Weronika na Agrykoli".
Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego "Piosenki o Warszawie" nie zabrzmią na koncertach i dlaczego Projekt Warszawiak jest żenujący, posłuchaj nagrania ze "Stacji Kultura". Plik dźwiękowy dołączony jest do artykułu.
Lesław i Administratorr w "Stacji Kultura"
kul