"Świteź" to nowoczesne połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 14:10
Najpierw Adam Mickiewicz napisał romantyczna balladę "Świteź", potem utwór stał się inspiracją dla innych twórców, aż wreszcie doczekał się niezwykłej ekranizacji.
Audio
  • Reżyser Kamil Polak opowiada o filmie "Świteź" (Stacja Kultura/Czwórka)
Świteź to nowoczesne połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji
Foto: mat.prasowe

Jak twierdzą twórcy, "Świteź" to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione. Obraz trwa zaledwie 21 minut, ale powstawał aż 7 lat i jak dotąd dostępny był tylko w festiwalowym obiegu.

 - Od dziś film można oglądać w kinach studyjnych w całej Polsce i bardzo mnie to cieszy, bo robiłem go z myślą o dużym ekranie - wyznaje reżyser. - Po uroczystej premierze nasze ekipa spotkała się z publicznością, która nie tylko chwaliła naszą prace, ale też zadawała mnóstwo pytań. I przerzucała się pomysłami, po którą balladę powinienem sięgnąć w następnej kolejności.

W swojej produkcji Kamil Polak przeniósł elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową, a wszystko to zostało podporządkowane, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu, muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny i unikalny estetycznie efekt.

 - Dla mnie niezwykle istotne jest to, że udało mi się zrobić film, w którym nie ma słów; są jedynie obrazy, efekty dźwiękowe i olbrzymia ilość muzyki - mówi Kamil Polak. - Potraktowałem to jako wyzwanie, żeby ograniczonymi środkami obrazu opowiedzieć to, o czym pisał Mickiewicz. Nie chciałem używać słów, żeby mój "Świteź" nie był tylko ilustracją ballady wieszcza.

O innowacyjnych metodach animacji oraz m. in. o castingu na malarzy twórca filmu opowiadał w "Stacji Kultura" . Nagranie z audycji dołączone jest do tekstu .

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM
Czytaj także

Dudeizm - nowa religia na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 16:30
Nie byłoby jej, gdyby nie film braci Cohen. I gdyby nie Oliver Benjamin, który kilka lat temu obejrzał "Big Lebowskiego" i doznał olśnienia. W Czwórce zaprezentowaliśmy najważniejsze wytyczne religijnej doktryny nazwanej dudeizmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stary film bez "szkodliwych treści"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 19:26
Czasem mamy ochotę zobaczyć jakiś stary film. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na czarno-biały, rozedrgany obraz. Wszystkie "szkodliwe treści" usuwają rekonstruktorzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Błażej Hrapkowicz laureatem Konkursu o Nagrodę im. Mętraka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 11:49
W siedemnastej edycji konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy prowadzący w Czwórce w każdy czwartek filmowe wydanie audycji "Na 4 ręce" zdobył II nagrodę.
rozwiń zwiń