Nie bój się bać!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 15:43
Wielu z nas ogląda horrory i krwawe thrillery. Lubimy ten dreszczyk emocji, adrenalinę, strach. Psycholog Adam Dębowski twierdzi, że te filmy mogą nas wzmocnić.
Audio
  • Czemu niektórzy lubią oglądać horrory - materiał Eli Burzy (4 do 4/Czwórka)
  • Jak horrory wpływają na naszą psychikę - mówi Adam Dębowski, psycholog (4 do 4/Czwórka)
Nie bój się bać
Foto: Glow Images/East News

- Wiele mechanizmów tłumaczy naszą potrzeba "bania się" - mówi Adam Dębowski, psycholog i coach w Instytucie Liderów Zmian. - O tym decyduje nasza podświadomość: chcemy mieć pod kontrolą naszą rzeczywistość, więc w sposób kontrolowany boimy się podczas filmów, a tym samym ujarzmiamy nasz lęk. Mamy poczucie, że doświadczamy czegoś, że lubimy się bać - wyjaśnia.
Okazuje się, że oglądając horrory, prowadzimy pewną rywalizację z ich twórcami. Producenci, reżyserzy i scenarzyści myślą, jak nas przestraszyć, a my próbujemy nie dać się pokonać.

Gość Krzysztofa Grzybowskiego zauważa, że nasza podświadomość biologiczna nie lubi się bać, ale lubi wyłapywać sygnały, które generują strach, po to by nas chronić. Jest też druga strona medalu. Dzięki horrorom możemy wzmocnić siebie. Po ciężkim dniu pracy czasem warto przed ekranem uzewnętrznić męczące nas emocje.

Inaczej działają horrory, które oddziaływują na naszą wyobraźnię, inaczej te, które pokazują różne obrzydliwstwa. Krwawe, straszne obrazy nasza podświadomość szybko wykasowuje.

Zapraszamy do wysłuchania załączonej rozmowy o wpływie horrorów na naszą psychikę w audycji "4 do 4".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM psychologia
Czytaj także

Bodo Kox: chcę, by moje filmy były znane

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:26
Bodo Kox uchodzi za ikonę polskiego offu. Już niedługo zobaczymy jego debiut fabularny - film "Dziewczyna z szafy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Dehnel: "Wielki Gatsby" to znakomicie napisana powieść

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 13:00
Jacek Dehnel, poeta, pisarz, tłumacz, ostatnio odpowiedzialny jest za najnowszy przekład książki "Wielki Gatsby". – Nie sądzę, żebym był jakkolwiek podobny do głównego bohatera, czyli Jay’a Gatsby'ego – mówi w Czwórce Dehnel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego politycy płaczą?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 12:33
- Płaczemy nie dlatego, że jesteśmy słabi, ale dlatego, że zbyt długo byliśmy silni - tłumaczy Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zaślepiona" - polski debiut w Anglii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 15:16
Kasię Klimkiewicz można nazwać szczęściarą. Została zauważona przez angielską producentkę filmową i zaproszona do wyreżyserowania filmu "Zaślepiona”.
rozwiń zwiń