W 1988 roku Salman Rushdie wydał książkę, która na zawsze zmieniła jego życie. "Szatańskie wersety", powieść inspirowana biografią Mahometa, ściągnęła na pisarza fatwę - nakaz zobowiązujący każdego szyitę do zabicia Rushdiego.
- Jest to historia fikcyjnego proroka, a także historia powstania wielkiej monoteistycznej religii, jaką jest islam - mówi Sylwia Stano. - W każdym rozdziale, jak w szkatułce, znajdujemy kolejne legendy i mity. I świetnie się to wszystko czyta.
Ostatnio do polskich księgarń "Szatańskie wersety" trafiły w nowym wydaniu i tłumaczeniu Jerzego Kozłowskiego.
Look na Book - to warto czytać > > >
Po nałożeniu nań fatwy autor przez ponad dekadę ukrywał się pod pseudonimem Joseph Anton, a swoje życie z tamtego okresu opisał w autobiografii: - Książka ukazała się w ubiegłym roku i pokazuje jak fatwa zmieniła świat Rushdiego - opowiada Zosia Karaszewska. - Poznajmy historię wielkiej walki o wolność słowa i o to, żeby "Szatańskie wersety" były traktowane jak literatura.
Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. W 2007 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.
Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają ekspertki z Bibliocreatio. Nagranie z cyklu "Look na Book" dołączone jest do tekstu.
kul