Andrzej Stasiuk zaprasza czytelników na "Wschód"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:00
W najnowszej powieści Andrzej Stasiuk, jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych autorów, zaprasza nas w podróż na wschód. - To opowieść o człowieku czasów komuny. O tym, jak się na nim system odcisnął i jak go skrzywdził - powiedział autor.
Audio
  • Andrzej Stasiuk uważa, że idealną stolicą Polski byłby Lublin (Czwórka/Stacja Kultura)
Andrzej Stasiuk jest laureatem nagrody NIKE za powieść Jadąc do Babadag
Andrzej Stasiuk jest laureatem nagrody NIKE za powieść "Jadąc do Babadag"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Głównym bohaterem książki jest człowiek wywodzący się z PRL. Człowiek głęboko zakorzeniony w ówczesnej mentalności, systemie wartości. - Jest złożony, skomplikowany. Jest hybrydą wszystkiego, wolności, zniewolenia, utopii, bo przecież komunizm był jakąś utopią, wymyśloną na skalę niemalże planetarną. Ona oczywiście się nie powiodła, bo utopie się nie mogą sprawdzić. Zamieniła się w diabelstwo, coś okrutnego i strasznego. Ludzie tego doświadczali i są o to bogatsi. Tak, bogatsi, bo doświadczenie zawsze jest wartością dodaną - powiedział w "Stacji Kultura" Andrzej Stasiuk.
W powieści "Wschód" pisarz przekonuje, że stolicą Polski mógłby być Lublin. Stasiuk nie ukrywa nigdy ogromnej sympatii do tego miasta. Co najbardziej go w nim ujmuje? - Jest piękny! Znacznie mniejszy od Warszawy, ale taki i barokowy i przesiąknięty wschodem, z imponującą Kaplicą Trójcy Przenajświętszej. W dużej mierze żydowski, z niezabudowanym miejscem po getcie - wyliczał Stasiuk. Lublin jego zdaniem jest przede wszystkim miejscem symbolicznym, które łączy Wschód z Zachodem, a na ulicach słyszy się równie często język polski, jak i ukraiński.
PRZECZYTAJ: Andrzej Horubała: Bo krytyka literacka powinna uwodzić

Chociaż od premiery najnowszej książki minęło ledwie kilka dni, pisarz ma już pomysł na kolejne wydawnictwo. Będzie ono poświęcone jego miłości do motoryzacji. - Będę pisał jak zawsze o sobie, o niczym więcej. O swoim doświadczeniu, przeżyciach. To jest tylko złudzenie, że ja piszę o świecie, o innych ludziach, innych przestrzeniach. Ja piszę tylko o sobie, o tym jak świat się we mnie odciska. Nic więcej nie umiem - przyznał w "Stacji Kultura".
Więcej o najnowszej powieści Andrzeja Stasiuka, jego planach i spojrzeniu na codzienną rzeczywistość - w nagraniu audycji.
ac, kul

Czytaj także

Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Już w sobotę, 6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Jednym z czytających będzie Piotr Cyrwus, zaś o muzykę zadbał m.in. duet The Dumplings. W Czwórce podzielili się swoimi impresjami związanymi z inicjatywą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jaskiniowiec". Książka, która wprowadzi cię w prawdziwy świat zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 09:00
"Jaskiniowiec" to mroczna, pełna przemocy powieść. - Spotkacie się ze zwątpieniem, złością, rozczarowaniem i buntem. Ale to zamierzony efekt - powiedział pisarz Jørn Lier Horst w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Karol Modzelewski laureatem Nagrody Nike 2014

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 11:45
Laureatem Literackiej Nagrody Nike 2014 został wybitny historyk, prof. Karol Modzelewski. Wyróżniono go za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca".
rozwiń zwiń