- Dla filologia i edytora to prawdziwa uczta. Fascynujące jest to, że w zbiorze nie ma słabych tekstów. Za każdym razem, kiedy sięgałem po maszynopis zaskoczeniem była data powstania, ponieważ to teksty, które się nie starzeją - przekonywał wydawca najnowszej książki o artyście "Młynarski. Rozmowy".
To był ogrom pracy. Cała Fundacja Wojciecha Młynarskiego co jakiś czas powtarzała mi "to nie jest dobre", "On by tego nie puścił" Michał Nalewski
Wojciecha Młynarskiego znamy głównie z jego występów scenicznych i doskonałych tekstów piosenek. Mówi się, że był człowiekiem wymagającym, cenił ludzi i artystów, z którymi (jak sam przyznawał) mógł przeprowadzić "inteligentną wymianę myśli". - Pamiętam spotkanie z Agatą Młynarską, córką Wojciecha, która na potrzeby książki udostępniła nagrania rozmów ze swoim ojcem. Pierwszy raz poczułem jak wymagającym był człowiekiem, kiedy okazywało się, że z dwudziestu minut rozmowy pozostawiał dwa zdania - opowiadał gość Czwórki.
Pracowaliśmy w taki sposób, w jaki robił to Młynarski. Wybrany tekst staraliśmy się odłożyć na 24 godziny, żeby spojrzeć na niego świeżym okiem Michał Nalewski
Co znalazło się w książce "Młynarski. Rozmowy"? Dlaczego mówi się o artyście, że był bardzo trudnym rozmówcą? Dlaczego żadnemu z dziennikarzy nie udzielił wywiadu-rzeki i dlaczego Agata Młynarska musiała przygotowywać się do tej rozmowy z ojcem przez całe życie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Więcej na temat mistrza polskiej piosenki można przeczytać w specjalnym serwisie Polskiego Radia poświęconemu osobie i twórczości Wojciecha Młynarskiego.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Michał Nalewski z Prószyński i S-ka (wydawca książki o Wojciechu Młynarskim)
Data emisji: 19.03.2018
Godzina emisji: 10.15
ac