Poszukiwaliśmy przewodnika po świecie dziecięcym. Korczak wiedział, że dziecko myśli w inny sposób, niż dorosły. Mówił językiem, który jest dla niego zrozumiały Anna Czerwińska
- Wystawa powstaje na 100-lecie odzyskania niepodległości. Odnosi się do historii, ale chcemy dzięki niej zadać pytania ważne dla nas wszystkich. Zależało nam na tym, żeby formułować te pytania w taki sposób, żeby były zrozumiałe zarówno dla sześcio-, trzydziestosześcio- i sześćdziesięciolatka - mówiła kuratorka wystawy Anna Czerwińska.
- Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Janusz Korczak pisze książkę. Kreuje w niej postać króla Maciusia Pierwszego, dziecka, które musi borykać się z wieloma poważnymi problemami. Rządzi krajem zniszczonym po wojnie, z podzielonym wewnętrznymi sporami. Opowiada tak naprawdę o Polsce. Książka stała się lustrem odbijającym to, co działo się w kraju w tamtym czasie - wyjaśniał gość Czwórki.
O jakich zjawiskach chciał opowiedzieć dzieciom z pomocą historii króla Maciusia Janusz Korczak? Czy wydana w 1922 roku książka jest nadal aktualna? Dlaczego to lektura, którą trzeba odczarować? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Anna Czerwińska (kuratorka wystawy "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w muzeum POLIN)
Data emisji: 31.10.2018
Godzina emisji: 11.40
ac/kd