"Jak oni pracują II". Ta książka obala mit twórcy-freelancera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:59
Na półki sklepowe trafiła kolejna część "Jak oni pracują 2" Agaty Napiórskiej. W której autorka i jej bohaterowie opowiadają o tym, jak przestrzeń, w której pracują, motywuje ich do twórczych działań.  
Audio
  • Jak powstają płyty Brodki, książki Chmielarza i prace von Chrupek? (Stacja kultura/Czwórka)
Agata Napiórska, Kasia Dydo
Agata Napiórska, Kasia DydoFoto: Karina Terzoni/Czwórka

Sposób pracy dużo mówi o motywacjach, o tym, w jaki sposób radzimy sobie z presją, także o tym, w jaki sposób odpoczywamy Agata Napiórska

Kilkudziesięciu utalentowanych polskich twórców w rozmowie z Agatą Napiórską opowiada o zwyczajach, które towarzyszą "przekształcaniu pomysłu w dzieło sztuki". Tym razem wśród rozmówców znaleźli się nie tylko pisarze, ale także artyści, muzycy i kucharze. 

- Wiele można dowiedzieć się o człowieku, obserwując to, w jaki sposób pracuje - mówiła autorka rozmów z artystami, Agata Napiórska. - Praca zajmuje większą część dobry. Oczywiście idealnie byłoby zachować work-life balance, ale wiemy, że w życiu codziennym tak nie jest. Tym bardziej dotyczy to ludzi tzw. wolnych zawodów. To, jak pracujemy, przekłada się na to, w jaki sposób żyjemy.

Książka obala mit twórcy-freelancera, który pracuje dwie godziny dziennie, popijając latte. Niektórzy moi rozmówcy przyznawali, że ich praca trwa niemal całą dobę Agata Napiórska

- To książka o ustalaniu granic. Praca na własny rachunek wymaga określenia jak dużo i intensywnie musimy pracować. Nikt poza nami tego nie kontroluje. Przyglądałam się, w jaki sposób twórcy ten czas organizują - tłumaczyła.

Jakie rytuały towarzyszą pracy twórczej Moniki Brodki, Agaty Bogackiej, Katarzyny Kozyry czy Zygmunta Miłoszewskiego? Kto z nich nie pracuje przez cały czas, komu najlepiej pracuje się przy kuchennym stole? Czy jest się w stanie stworzyć fabułę książki przed telewizorem i czy ktokolwiek robi jeszcze odręczne notatki? Więcej na ten temat w rozmowie z autorką książki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Napiórska (pisarka, autorka "Jak oni pracują I i II")

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 10.15

ac

Czytaj także

"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze projekty polskich projektantek na "Design. Sztuka Kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 18:15
DESA Unicum zapowiada największą w historii ekspozycję poświęconą polskiemu designowi tworzonemu wyłącznie przez kobiety. Wystawa "Design. Sztuka Kobiet" to przegląd blisko dwustu najlepszych projektów rodzimych designerek ostatniego stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski zapowiada "Koniec samotności" - drugą część "Samotności w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 16:00
Książka, która podbiła serca czytelników w Polsce i na świecie będzie miała swoją kontynuację. W kolejnej części historii nie spotkamy już Ewy i Jakuba. Bohaterowie "Końca samotności" należą do nowego pokolenia. Para, której relacje opisał Janusz L Wiśniewski, również poznała się w internecie, ale... w nieco innych okolicznościach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń