Kultura daje wytchnienie. Warto wiedzieć, jak ją dziś tworzyć

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:04
- Najważniejsze dziś jest dbanie o ekonomię, a dla nas ludzi kultury najważniejsze jest myślenie o drugim człowieku - podkreśla Katarzyna Szustow. - To łączy się z myśleniem o społeczeństwie, o ludziach wkoło, zaczynając od sąsiadów, kończąc na artystach, którzy obecnie pozostają bez jakichkolwiek wpływów i dochodów - dodaje. 
Audio
  • Katarzyna Szustow zdradza, co znajdziemy w "Poradnik dla instytucji kultury na czas pandemii" (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: zhu difeng/ Shutterstock

drzwi shutterstock 1200.jpg
Co robimy w zamknięciu? Odpowiedź w nowym serialu w sieci

Katarzyna Szustow w 2012 roku napisała: komunikacja to dzielenie się lub wspólnota, komunikacja wytwarza wspólnotę, istotę kultury. Tak powstała jej firma, a dziś "Poradnik dla instytucji kultury na czas pandemii". 

jak twierdzi autorka czas pandemii to ogromnie trudny czas dla kultury. Niestety niewiele zapowiada, że po okiełznaniu wirusa, kultura wróci na dawny tor. - Metamorfoza i drastyczna zmiana odbywa się na naszych oczach - mówi gość Kasi Dydo. - Obserwujemy duże zainteresowanie kulturą online, bo to daje nam wytchnienie, odpoczynek, oderwanie głowy od trosk codziennych i samotności. Z drugiej strony nie powstają nowe produkcje filmowe, spektakle. To realna wyrwa i zmiana, trzeba będzie coś z tym zrobić - podkreśla ekspertka. 

Gość Czwórki przywołuje dane z 2015 roku, kiedy to w ciągu roku sprzedano 60 milionów biletów kinowych. Dziś miliony biletów nie zostało kupionych. To poważny problem. 

Kultura w czasach pandemii to podstawowy obszar wytchnienia dla ludzi. Nie wiem, jak można przetrwać kwarantanne bez artystów i artystek Katarzyna Szustow

- Dziś obserwujemy wzrost zainteresowania kulturą. Widzimy przeciążone kanały streamingowe, jednak artyści nie mają z tego pieniędzy, zarabiają duże koncerny - mówi Szustow. - "Poradnik dla instytucji kultury na czas pandemii" powstał z poczucia totalnej beznadziei, samotności i mojej histerii, wręcz co to się z nami wydarzy i co się stanie z kulturą - dodaje. 


Film kino 1200.jpg
Kino Pod Baranami. Legenda Krakowa otworzyła się w sieci

W Polsce, w sektorze kultury pracuje ponad 300 tysięcy ludzi, to 2 procent wszystkich zatrudnionych. - Jest nas sporo. My oddajemy w poradniku naszą wiedzę za darmo - mówi gość Czwórki. - Zaczęliśmy od pytania: jak wspierać wspólnotę, jak prowadzić narady, brain stormy. Dziś wszyscy wylądowaliśmy przed ekranami i jest to trudne - dodaje. 

Katarzyna Szustow zauważa, że część domów kultury, muzeów, teatrów ma dziś bardzo dobre pomysły, inne zaś zupełnie nie wiedzą jak funkcjonować. W poradniku wszyscy znajdą coś dla siebie. Niestety ekspertka, mimo swych działań, bardzo niepokoi się o przyszłość kultury, widzi kolejne podziały i odejście kultury do świata elitarnego, gdy dla biedniejszych zostanie tylko to, co zdigitalizowane. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Szustow 

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 11:40

pj/kd

Czytaj także

Marta Żmuda-Trzebiatowska: serial "Zostań w domu" to była potrzeba chwili

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:06
- Serial "Zostań w domu" to totalnie spontaniczna akcja. Po prostu po kilku dniach siedzenia razem w domu. Kamil chyba nie mógł wytrzymać, że będę mu zlecać kolejne prace domowe, sprzątanie piwnicy itd., więc wymyślił serial, żeby mnie i siebie czymś zająć - opowiada Marta Żmuda-Trzebiatowska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Together At Home". Lady Gaga i Elton John zaśpiewają dla medyków

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 17:30
Mimo odwołania wszystkich koncertów na żywo, artyści nie opuszczają fanów oferując im koncerty na żywo. Lady Gaga w niespełna tydzień zebrała 35 milionów dolarów, które trafią na konto Światowej Organizacji Zdrowia na walkę z koronawirusem. 
rozwiń zwiń