Krakusie, zwiedzaj Kraków. Idź na Wawel!
Wyjątkowe, przyciągające uwagę i misterne. Szklane formy poddawane są licznym procesom. To właśnie dzięki nim uzyskują swój niepowtarzalny charakter. Są delikatne i kruche, a ich tworzenie wymaga niezwykłych rzemieślniczych umiejętności. Polscy projektanci szkła eksperymentowali i poszukiwali nowatorskich rozwiązań, przez co dziś ich projekty są tak bardzo pożądane. Szkło to materiał ważny również dla sztuki. Posłużyli się nim wybitni współcześni twórcy tacy jak Ryszard Winiarski i Jerzy Rosołowicz. Ich prace zobaczyć można w DESA Unicum.
02:55 2020_06_16 11_04_59_PR4_Stacja_Kultura.mp3 Polska Szkoła Szkła na licytacji w DESA Unicum (Stacja kultura/Czwórka)
Kaja Klimek poleca seriale: "Mogę cię zniszczyć", "Women Make Film", "Ghost In The Shell: SAC_2045"
- Szkło jest niezwykle trudnym materiałem, ale odpowiednio oprasowane daje efekty, jakich nie można osiągnąć w żadnej innej technice - mówił Cezary Lisowski z DESA Unicum. - Na wystawie znajdziemy prace wybitnego powojennego dydaktyka Stanisława Dawskiego. Był twórcą Wrocławskiej Szkoły Szkła i Katedry Szkła na PWSSP we Wrocławiu to tam doszło do wykrystalizowania polskiego stylu w projektowaniu szkła użytkowego. Charakteryzowała go prostota, symetria i harmonijne proporcje, oszczędność szkła i dekoracji - wyliczał.
Targi Sztuki Dostępnej. Kolekcjonowanie sztuki zacznij online
Na czerwcowej wystawie "Szkło. Sztuka. Design" w DESA Unicum zobaczyć można będzie obiekty autorstwa najważniejszych polskich twórców związanych z tym materiałem. Wśród nich znaleźli się m.in. uczniowie Stanisława Dawskiego: Michał Diament i Zbigniew Horbowy. Obiekty będą licytowane 16 czerwca, część z nich pochodzi z prywatnej kolekcji profesora i choć ten skupiony był na dydaktyce, razem z Aliną Wołowską zaprojektował naczynia, które stanowiły część scenografii do ekranizacji filmowej powieści "Potop".
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Cezary Lisowski (DESA Unicum)
Data emisji: 16.06.2020
Godzina emisji: 10:15
ac/kd