Nirvana - All Apologies (MTV Unplugged) / Nirvana
Grunge pojawił się pod koniec lat 80., jako następca punk rocka i heavy metalu i na długo przed tym, jak nastolatki zaczęły nosić koszulki z napisem "Nevermind" Karolina Andrzejewska
Flanelowe koszule negują porządek
Podarte swetry, ciężkie buty i dodatki z ćwiekami - to charakterystyczne wyznaczniki stylu grunge. Stylu, który połączył w sobie niedbałość, luz, naturalność i wygodę. Za pomocą flanelowych koszul w kratę, oversize'owych swetrów, spodni z dziurami, trampek, martensów czy butów typu glany, dzieciaki z Seattle negowały zastały porządek i wyrażały sprzeciw wobec nudy życia na przedmieściach. - Grunge dobrze pasował i do miasta, i do brzmienia zespołów, które z niego pochodziły - opowiada Karolina Andrzejewska. - To nie była tylko muzyka, tylko cała ideologia i styl bycia.
15:15 CZWÓRKA Dajesz rade - grunge 18.06.2021.mp3 Grunge - jak powstał i czym się charakteryzuje styl buntowników? (Dajesz radę/Czwórka)
W Seattle na ogół dużo pada i jest chłodno. Dlatego jednym z elementów garderoby mieszkańców miasta są flanelowe koszule w kratę. W nich występowali muzycy i to one do dziś kojarzą się z grungem Karolina Andrzejewska
Seattle jest wszędzie
Ton w modzie nadawali muzycy zespołów Pearl Jam, Alice in Chains czy Nirvana. Ich styl chcieli naśladować wszyscy, więc już wkrótce na ulicach dominowały kolory ziemi: czarny, brąz i khaki. Na nogach noszono trampki, glany, oficerki lub długie kozaki, a do tego oczywiście za duży płaszcz lub kurtka z futrem przy kapturze. - Grunge był iskrą, która trafiła na podatny grunt i wywołała pożar w umysłach młodych ludzi - mówi gość Czwórki. - Oczywiście żaden z muzyków nie myślał o tym, żeby być trendsetterem, ale tak się stało, bo ludzie tego potrzebowali.
Posłuchaj także:
Szalone lata dziewięćdziesiąte - cały czas inspirują!
Grunge dostępny w sieciówkach
Prawdziwi fani Seattle Sound nie chcieli, by ich zbuntowany styl znalazł się na wybiegach. Ale projektanci pokochali flanelowe koszule, podarte dżinsy i przybrudzone trampki. Jako pierwszy na wybiegu pokazał go Calvin Klein w 1992 roku, a stroje prezentowała 18-letnia Kate Moss. Rok później Marc Jacobs przygotował kolekcję w stylu grunge na zlecenie amerykańskiej marki sportowej Perry Ellis. Projektantowi wystarczyło niecałe pół godziny, by stracić pracę, ale przejść do historii. W ostatnich sezonach znów powróciła krata, moherowe sweterki, koszule oversize, przyciasne sukienki babydoll i slip dress. - Grunge powraca do mody bardzo regularnie, bo te ciuchy są po prostu wygodne i wykonane z przyjemnych materiałów - podsumowuje rozmówczyni Ady Janiszewskiej.
Marc Jacobs Redux Grunge Collection 1993/2018 / Marc Jacobs
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Adrianna Janiszewska
Gość: Karolina Andrzejewska (blogerka)
Data emisji: 18.06.2021
Godz. emisji: 14.09
kul