– Stworzyliśmy socjologiczny przewodnik po życiu mieszkańców Warszawy – tłumaczy fotograf Tomasz Adamowicz, który wraz z Tadeuszem Rolke przez kilka miesięcy dokumentował to, co działo się w wybranych warszawskich kawiarniach. Rezultatem ich pracy jest wystawa "Życie towarzyskie i uczuciowe 2010", tytułem nawiązująca do książki "Życie towarzyskie i uczuciowe" Leopolda Tyrmanda.
Jak przyznaje gość Czwórki, jego współpraca ze znanym i cenionym fotografem Tadeuszem Rolke zapoczątkowana została w ramach tegorocznej edycji Fotoprezentacji, projektu organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. – Zobaczyłem ogłoszenie, wysłałem swoje portfolio i czekałem. Po długim czasie dostałem odpowiedź, że to właśnie ja zostałem wybrany do stworzenia razem z Tadeuszem wystawy – wspomina.
– Na pierwszym naszym spotkaniu byłem bardzo zestresowany i rozdygotany, zwłaszcza dlatego, że jestem zupełnym samoukiem w dziedzinie fotografii. Zastanawiałem się, jak wypadnie moja wiedza w konfrontacji z wiedzą takiego mistrza – wspomina Tomasz Adamowicz. Obawy okazały się bezzasadne, bo fotografowie bardzo szybko doszli do porozumienia. – Nawiązaliśmy czysto partnerskie stosunki – podkreśla gość Czwórki.
Tomasz Adamowicz wspomina, że fotografowanie obcych ludzi w kawiarniach było dla niego zawodowym wyzwaniem. Związane z projektem obawy szybko się jednak rozproszyły. – Obserwowanie i podglądanie stało się teraz moim hobby – żartuje fotograf.
Fotografie Tomasza Adamowicza i Tadeusza Rolke można oglądać we wszystkich lokalach, w których z aparatem podglądali warszawiaków, np. przy "Chłodnej 25", w kawiarni "Solec" 44, w barze "Waga" na Łódzkiej, w "Przekąskach Zakąskach".
Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Tomaszem Adamowiczem. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.
Zachęcamy także do obejrzenia galerii. Więcej zdjęć na stronie www.animatornia.e.org.pl
ap