Światowe wystawy i kultura natury - co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 08:45
W najbliższym wydaniu audycji wybierzemy się do światowych galerii, sprawdzimy co kultura czerpie z przyrody i opowiemy o zabawkach choinkowych pochodzących prosto z lasu.
W najbliższym wydaniu audycji wybierzemy się do światowych galerii
W najbliższym wydaniu audycji wybierzemy się do światowych galeriiFoto: shutterstock/Pixel-Shot.

Program rozpoczniemy od przeglądu wystaw w galeriach światowych. Autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie oraz na żywo w galeriach, muzeach i centrach kultury na całym świecie przygotuje Ada Janiszewska

Po godz. 10.35 sprawdzimy jak natura inspiruje twórców. Projekt ZOO to psychologiczne portrety zwierząt które fotograf Jacek Kusz zamknął w swoim niezwykłym cyklu. Autor tak pisze o projekcie: - W dzieciństwie często uciekałem z lekcji i kryłem się w pobliskim zoo. Wielu tak robiło. Nieprzystosowane jednostki z okolicznych szkół ciągnęły do tego innego, otoczonego płotem świata. Przez ten płot włazili i w stanie lekkiego otępienia snuli się, dźwigając te swoje winy i oceny niedostateczne. Niekiedy zastygali w jednej pozycji na bardzo długo. Ja musiałem wyglądać podobnie, siedziałem w spokoju i patrzyłem jak oddycha sobie istota oddalona ode mnie o metr. Ten wzrok z głębi klatki zapamiętałem na zawsze. Po 20 latach wróciłem tam z aparatem fotograficznym. Niektóre z tych zwierząt, już stare, nadal tam były. Prace powstawały we wrocławskim ZOO w latach 2007- 2017.

Kilka minut później "Pożegnanie jesieni" - powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza przeczyta Jakub Kordas, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na emisję wybranych fragmentów zapraszamy do 31 grudnia, od poniedziałku do piątku, po godzinie 10.45.

Zobacz także:

W drugiej godzinie audycji opowiemy o niezwykłej inicjatywie BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. - "Budujemy Lokomotywę! Zgłoś swój przedmiot". Dołączajcie! Bo wiadomo jak jest: tak to to, tak to to! - czytamy na stronie organizatora. Można wziąć udział w projekcie i przekazać przedmioty, urządzenia, sprzęty i rozmaite drobiazgi, które zostaną wbudowane w wielkogabarytową rzeźbę w kształcie lokomotywy galerii BWA Wrocław Główny. Obiekt powstanie w ramach projektu partycypacyjnego artystki Yael Vishnizki-Levi.

Inspiracją dla przedsięwzięcia jest wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima. Wiersz powstał przed II wojną światową i wszedł do kanonu polskiej literatury dla dzieci, kształtując wyobrażenie o przemieszczeniu, zmianie, przyspieszeniu i transformacji materialnej i mentalnej. Dzisiaj przywołana przez artystkę figura tymczasowego domu na kołach jest też próbą zwrócenia uwagi na aktualną sytuację migrantów i uchodźców, których niepewne, często dramatyczne położenie pozostaje niezauważone lub jest ignorowane.

W Czwórce także powiemy o podcaście Herstorie. "Wyspa spokoju" nie jest zwykłym poradnikiem. To osobista opowieść o tym jak Zuzanna Ziomecka i jej dwunastu bohaterów i bohaterek, z pomocą mindfulness, poradziło sobie z poważnymi wyzwaniami w życiu prywatnym i zawodowym.

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w środę (22.12) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasi Dydo.

aw

Czytaj także

Sztuka młodych. Studenci ASP w konkursach i na wystawach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:29
Zanim o młodym artyście zrobi się głośno, może minąć wiele lat. Czwórka przyspiesza ten proces i zaprasza na wystawy i konkursy, które ich wspierają. Sztuka młodych dzieje się dziś. 
rozwiń zwiń