Magdalena Petryna sztuką małopolski opowiada o życiu blisko natury

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 13:34
"Twardo stąpać po ziemi. O życiu blisko natury" to najnowsza wystawa w Wirtualnych Muzeach Małopolski. Narrację do wybranych eksponatów stworzyła Magdalena Petryna, która jakiś czas temu porzuciła miejski gwar na rzecz beskidzkich łąk i lasów. 
Wystawa łączy opowieść o współistnieniu z przyrodą z eksponatami muzealnymi  obrazami, zdjęciami, rzeźbami, będącymi przyczynkiem do snucia opowieści o nie zawsze łatwiej relacji człowieka z otaczającym go, żyjącym własnym życiem światem.
Wystawa łączy opowieść o współistnieniu z przyrodą z eksponatami muzealnymi – obrazami, zdjęciami, rzeźbami, będącymi przyczynkiem do snucia opowieści o nie zawsze łatwiej relacji człowieka z otaczającym go, żyjącym własnym życiem światem.Foto: Pexels/pixabay

Sześć lat temu Magdalena Petryna zrezygnowała z miasta, zamieszkała w starej chacie w Beskidzie Wyspowym, otoczona chwastami i chaszczami, doświadczając natury w każdym niemal jej aspekcie. O tym pragnie nam opowiedzieć podczas wystawy "Twardo stąpać po ziemi. O życiu blisko natury" w Wirtualnych Muzeach Małopolski. To opowieść o życiu na wsi bez sielankowej narracji, o doświadczaniu przyrody, wrażliwości i uważności, jakiej wymaga od nas codzienny, a nie okazjonalny, weekendowy pobyt poza miastem.

- Jesteśmy medium wirtualnym i może trochę dziwnie brzmi poznawanie natury przez takie medium. Jednak nasze wystawy mają przede wszystkim taki cel, żeby zwrócić uwagę na jakiś aspekt - mówi Kinga Kołodziejska, redaktorka prowadząca portalu Wirtualne Muzea Małopolski. - Na naszym portalu prezentujemy eksponaty z 48 małopolskich muzeów i instytucji wystawienniczych, tworząc z nich wirtualne wystawy. Zapraszamy do nich ekspertów z najróżniejszych dziedzin. Do ekspozycji "Twardo stąpać po ziemi" zaprosiliśmy Magdalenę Petrynę, żeby opowiedziała za pomocą naszych eksponatów o życiu blisko natury - dodaje. 

Na najnowszej wystawie WMM zobaczymy eksponaty z Muzeum Przyrodniczego, Geologicznego, przedmioty dawne i sztukę nowoczesną. Wszystkie one związane są z życiem ludzi związanych z naturą, z życiem wiejskim. - Nam zależało, żeby te przedmioty były opowiedziane przez osobę, która jest blisko natury - mówi rozmówczyni Oli Opali. - Magdalena Petryna tworzy narracje wokół tej wystawy, opowiada, co znaczy żyć blisko natury - dodaje. 


Posłuchaj
15:49 czwórka pierwsze słyszę 29.06.2022.mp3 "Twardo stąpać po ziemi. O życiu blisko natury" to najnowsza wystawa w Wirtualnych Muzeach Małopolski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Magdalena Petryna jest redaktorką i przewodnikiem beskidzkim. Tworząc opowieść do wystawy, skupiła się na wątkach szczególnie ważnych dla niej samej. - Do wybranych przez siebie wątków szukałam obiektów, eksponatów, które opowiadają o danym zagadnieniu - podkreśla. - Jest tu np. czaszka niedźwiedzia, by zaznaczyć, jak bardzo życie blisko natury konfrontuje nas z lękiem związanym ze śmiercią. W naturze dużo jest śmierci - dodaje.  

Obok czaszki na wystawie znajdziemy też zielnik, ale i pracę Teresy Murak "Zasiew", która jest sukienką obsianą rzeżuchą. Wystawa łączy opowieść o współistnieniu z przyrodą z eksponatami muzealnymi – obrazami, zdjęciami, rzeźbami, będącymi przyczynkiem do snucia opowieści o nie zawsze łatwej relacji człowieka z otaczającym go, żyjącym własnym życiem światem.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ola Opala

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 10.35

pj/mat.pras.

Czytaj także

Biomimikra. Jak natura inspiruje artystów?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:00
Poidełka dla owadów, domki dla trzmieli, hotel dla pszczół, łapacze deszczu i powietrzna katarynka - to prace studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, które można oglądać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą" - wystawa manifest

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 15:00
- Moja część dotyczy wieloletniej tradycji wędkarskiej. Byłem wędkarzem, robiłem projekty przynęt wędkarskich, a w tej chwili stoję w zupełnie innej pozycji - mówi Andrzej Paruzel, artysta i kurator wystawy "Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą". - Uważam, że należy przestać kaleczyć ryby, że wędkarz powinien stać się strażnikiem przyrody.
rozwiń zwiń