Zaczynamy od Paryża - a jak stolica Francji to moda. - Odważna, inspirująca, awangardowa i szokująca - taka była projektantka Elsa Schiaparelli. Musée des Arts Décoratifs organizuje wielką retrospektywę poświęconą włoskiej projektantce mody - mówi autorka cyklu. - Ta wszechstronna, ekstrawagancka artystka od zawsze broniła swojej wolności. To wszystko będziemy mogli zobaczyć na tej wystawie.
W muzeum można będzie więc zobaczyć 520 dzieł, w tym 272 kostiumy i akcesoria modowe, fotografie, flakony perfum, klejnoty, rzeźby i różnego rodzaju rzeczy prywatne projektantki. Między innym sukienkę, którą podczas ceremonii zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta miała na sobie Lady Gaga. Artystka wypożyczyła ją właśnie z paryskiego muzeum.
Źr. Facebook/Mad Paris
Przenosimy się do Londynu, gdzie w Muzeum Brytyjskim można oglądać wystawę "Moc kobiet: Boskość dla demonów". To badanie roli, jaką istoty duchowe takie jak boginie, demony, czarownice, duchy i święte odegrały w kształtowaniu naszego rozumieniu świata. - Od Pele, czyli hawajskiej bogini wulkanów, po buddyjską boginię współczucia czy hinduską boginię Kali - mówi nasza reporterka. - Ta wystawa przygląda się boskim i demonicznym postaciom kobiecym na przestrzeni ostatnich 5 tys. lat. Zostały na niej przedstawione rzeźby, przedmioty sakralne i starożytne dzieła sztuki. Wystawę uzupełniają wypowiedzi kuratorek, które celebrują kobiecość. Pokazuje też, jak kobiecość zmieniała się i kształtowała na przestrzeni wieków.
Źr. Facebook/British Museum
Pozostajemy na Wyspach Brytyjskich i przenosimy się do Edynburga, gdzie w Narodowym Muzeum Szkocji można oglądać wystawę Anatomia: związek śmierci i życia.
- Jak opisuje tę wystawę kurator, jest ona przeznaczona dla miłośników makabry. Ekspozycja prezentuje historię badań anatomicznych ze szczególnym uwzględnieniem niepokojącego związku pomiędzy naukami medycznymi a przestępczością na początku XIX wieku - wyjaśnia Ada Janiszewska. - Wśród eksponatów znalazły m.in. się miniaturowe trumny z siedziskiem króla Artura, odkryte w Edynburgu w 1836. Ich pochodzenie dotychczas jest nieznane. Dowiemy się także, jak badania anatomiczne splotły się z ubóstwem i przestępczością. Jak wiemy, na Wyspach Brytyjskich dużo się działo, będziemy mogli prześledzić też najsłynniejsze zbrodnie.
Na wystawie można także oglądać przełomowe odlewy części ciała, XVIII-wieczne modele anatomiczne, a także szkice Leonarda da Vinci.
09:04 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 11.07.2022.mp3 Które galerie warto odwiedzić? (Stacja Kultura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Materiał: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 11.07.2022
Godzina emisji: 11.15
aw