Londyn, Sztokholm i Nowy Jork - co zobaczymy w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 09:16
W programie odwiedziliśmy m.in. wystawę poświęconą grupie Abba w Sztokholmie, Muzeum Holburne w Bath, ale także Met w Nowym Jorku i Galerię Carl Costyal w Londynie. 
Kolekcja hitów Abby
Kolekcja hitów Abby Foto: Shutterstock/Nat_V

W Muzeum Holburne w Bath na wyspach brytyjskich oglądać możemy wystawę "Love Life: David Hockney Drawings 1963 to 1977". To, jak piszą twórcy, "celebracja piękna codziennego życia dzięki obserwacyjnym rysunkom artysty Davida Hockneya". Na wystawie znajdziemy 40 prac przedstawiających obiekty codziennego użytku, ale także autoportrety.

- Miłość do życia stanowi podstawę sztuki Hockneya, co ta wystawa prac na papierze pięknie prezentuje - podkreślała dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska. - Dzięki tej wystawie możemy cieszyć się artyzmem tego malarza, ale też niezwykłymi obserwacjami, z których słynął. W uchwyceniu sytuacji pomagały mu detale - opowiadała.

W programie przenieśliśmy się także do Nowego Jorku do muzeum Met, gdzie oglądać możemy wystawę "Kimono Style: The John C. Weber Collection". Tu zostało zaprezentowanych ponad 60 kimon obok zachodnich strojów, obrazów, grafik i przedmiotów sztuki dekoracyjnej. - To niezwykła wystawa, która skupia się nie tylko na samej japońskiej modzie, ale przede wszystkim na powiązaniach artystycznych, inspiracjach. Będziemy mogli poznać wszystkie techniki tkania czy haftowania, ale także prześledzimy historię tego ubioru - opowiadała Adrianna Janiszewska. 

ABBA - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Posłuchaj
13:58 muzeum czwórka_AAC 2022_08_03-10-15-20.mp3 Londyn, Sztokholm czy Nowy Jork - które galerie warto odwiedzić? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Wybraliśmy się także do Londynu do Galerii Carl Kostyal, gdzie podziwiać można serię nowych obrazów żyjącej w Nowym Jorku irańskiej artystki Arghavan Khostravi. Głównym elementem dzieł jest czerwona lina, która na każdym obrazie będzie symbolizować coś innego. Artystka głównie nawiązuje do swojego życia, chce przedstawiać perspektywę Iranki mieszkającej obecnie w USA. - Odnosi się do swojej kultury, do wychowania, religii. Dziś może wieść bardzo swobodne życie i to dostrzegamy w jej pracach - opowiadała dziennikarka Czwórki. 

W Sztokholmie podziwiać zaś możemy historię legendarnej supergrupy Abba. Dowiemy się, jak wyglądało życie artystów w okresie dorastania i kiedy muzyka wkroczyła w ich życie. Jak się poznali, a jak się połączyli w popową grupę? Tutaj możemy odkryć to wszystko i wiele więcej, idąc śladami tego legendarnego zespołu. - To gratka dla osób, które lubią nowe technologie. Cofamy się w czasie i podziwiać możemy zdjęcia artystów z młodości, osobiste przedmioty, pamiątki. Dowiemy się czegoś ciekawego o każdym z członków. Zobaczymy prezenty od fanów, oryginalne kostiumy i artefakty z koncertów – podkreślała Adrianna Janiszewska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 03.08.2022

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń