"W zamknięciu" to obraz z gatunku "więziennego". Skazany na śmierć Amerykanin, pasjonujący się rozwiązywaniem zagadek, pomaga młodej brytyjskiej dziennikarce w poszukiwaniach zaginionej przyjaciółki.
- Autorem serialu jest Steven Moffat. Dla fanów brytyjskich seriali jego nazwisko jest bardzo rozpoznawalne - opowiada Kaja Klimek. - Jest swoistą pieczątką jakości. Moffat ma na swoim koncie serial "Doctor Who", a także stoi za sukcesem serialu "Sherlock" ze wspaniałym Benedictem Cumberbatchem.
Rozmówczyni Kasi Dydo przyznaje, że serial jest intrygujący. Porusza wiele tematów, a wątki wzajemnie się przenikają. W obsadzie serialu znaleźli się m.in. David Tennant jako Harry Watling, Lydia West jako Beth Davenport, a w roli głównej Stanley Tucci jako Jefferson Grieff.
- Przyzwyczajeni jesteśmy już nieco do gatunku więziennego, że mamy za kratami jakiegoś geniusza. Opowieść jest gdzieś na szlaku Hannibala Lectera z "Milczenia owiec" - tłumaczy gość Czwórki. - Wiemy, że bohater jest skazany na śmierć za zabójstwo żony, a jednocześnie jest profesorem kryminologii. To od razu jest intrygujące i otwiera przestwór interesujących opowieści o podwójnym życiu. Problemy na wolności i jednocześnie ktoś, kto jest w zamkniętym świecie i potrafi pomóc. To jest punkt wyjścia serialu.
Pomiędzy głównymi bohaterami tworzy się dziwna relacja, w której wzajemnie czegoś od siebie potrzebują. W miniserialu Moffata pojawia się wiele problemów społecznych.
Źr. Youtube/Inside Man | Brand New Trailer 🔥 BBC
- Pojawiają się kwestie relacji kobiety-mężczyźni, przemocy i reagowania na nią we współczesnym świecie. Są kwestie korupcji na poziomach władzy i kwestia przestępczości, a także sprawa pedofilii - tłumaczy krytyczka. - W serialu pojawia się także wiele dylematów moralnych. Osią spinającą tę opowieść jest postać wikarego, którego gra David Tennant. Musi się on zmierzyć z poważnym oskarżeniem.
16:49 Czwórka/Stacja Kultura seriale 24.11.2022.mp3 Kaja Klimek opowiada o serialu "W zamknięciu" (Stacja Kultura/Czwórka)
Serial obfituje też w nagłe zwroty akcji. - Mam wrażenie, że czasem za dużo się dzieje. Jest to bardzo przewrotne i przekorne, miejscami zabawne, czasami przeszarżowane - tłumaczy Kaja Klimek. - Serial jest ciekawy aktorsko i przyciąga uwagę, jednak scenariusz momentami zgrzyta. Zależy, kto co lubi.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 10.15
aw,kor