Jak dzięki diecie obniżyć poziom stresu?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 12:12
Powiemy o wynalazku stołecznych studentek, sprawdzimy także, czy kiszonki obniżają poziom stresu i zaprosimy na spotkanie z Ukrainką mieszkającą od niemal dekady w naszym kraju.
Kiszonki to znakomity sposób, by obniżyć stres?
Kiszonki to znakomity sposób, by obniżyć stres?Foto: shutterstock.com/casanisa

W pierwszej części programu tematem będzie tzw. "dom przyziemny". To vwynalazek dwóch studentek Politechniki Warszawskiej. Alicja Jarochowska i Aleksandra Musiał zdobyły nagrodę na konkursie Microhome. To międzynarodowy konkurs architektoniczny, który jest częścią programu Buildner's Small Scale Architecture Appreciation Movement. Jego celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że większe nie zawsze znaczy lepsze.

Polska konstrukcja o powierzchni 25m2 zbudowana jest z ziemi, drewna i korka ziemniaczanego. 

Po godz. 08.15 sprawdzimy, w jaki sposób kiszonki obniżają poziom stresu. Okazuje się, że kiszone, niepasteryzowane warzywa i owoce, mogą wpływać nie tylko na fizyczny, ale i psychiczny stan naszego organizmu. Badania, przeprowadzone przez Virginia's College of William and Mary oraz University of Maryland pokazują, że jedzenie sfermentowanej żywności, takiej jak kiszona kapusta, ogórki czy kimchi, może zwiększać odporność na stres. Wspiera mikrobiom układu pokarmowego, który ma wpływ na nasz stan psychiczny.

W trzeciej części audycji gościem porannej audycji będzie Julia Boguslavska, z którą porozmawiamy o projekcie "Ukrainka w Polsce". Julia przyjechała do Polski 10 lat temu. Od wybuchu wojny w lutym 2022 roku wspiera ukraińskie kobiety, które przed nią uciekły do naszego kraju. Pomaga im stanąć na nogi, bo - jak pisze - "cel osiągną same". 

W Czwórce także zaprosimy na serwis sportowy, przegląd prasy i serwis kulturalny.

Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" - w środę (08.03) po godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

kd

Czytaj także

Wynalazek studentów z Warszawy ma pomóc w ratowaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 14:51
Studenci z Politechniki Warszawskiej pracują nad urządzeniem do monitorowania czynności życiowych niemowląt podczas snu. Rozwiązanie ma wykrywać sygnały śmierci łóżeczkowej i umożliwić rodzicom szybką reakcję. 
rozwiń zwiń