- Rozpoczął się Festiwal Stolica Języka Polskiego, wydarzenie odbywa się w Szczebrzeszynie i Zamościu.
- Patronem IX edycji wydarzenia jest Sławomir Mrożek.
- Wśród gości znajdują się m.in. ludzie pióra i scen polskich.
Warsztaty, dyskusje, spotkania autorskie - to wszystko czeka na uczestników Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Wydarzenie odbywa się w Szczebrzeszynie i Zamościu, a potrwa do 5 sierpnia 2023 roku.
Festiwal Stolica Języka Polskiego - jakie jest hasło wydarzenia?
IX już edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Cała nadzieja w literaturze". - To hasło pojawiło się, kiedy zaczęliśmy myśleć o festiwalu. W wielu wypowiedziach naszych wybitnych twórców, pisarzy pojawia się taka definicja, że literatura to jest przestrzeń zupełnie inna od rzeczywistości, w której codziennie się poruszamy. Można się w niej skryć, ale można się odnaleźć i też można odpocząć - opowiada Piotr Duda - dyrektor Festiwalu i jego pomysłodawca. - To jest chyba rozumienie "Całej nadziei w literaturze". Pan Wiesław Myśliwski, nasz mentor i ambasador, a jednocześnie honorowy obywatel Szczebrzeszyna, z kolei mówi, że to język ustanawia świat. W związku z tym próbujemy w Szczebrzeszynie ustanawiać świat od dziewięciu lat.
Jaka jest idea Festiwalu Stolica Języka Polskiego?
Idea Festiwalu Stolica Języka Polskiego wyrasta z pasji do języka i słowa - pisanego, czytanego i wypowiadanego - oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. Jak przekonują organizatorzy, dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Te umiejętności z kolei pozwalają lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi.
Program Festiwalu Stolica Języka Polskiego
Cały tydzień od 30 lipca do 5 sierpnia wypełniony jest od świtu do nocy wydarzeniami. - Stałymi punktami festiwalu są "Mała stolica języka polskiego", "Pasmo Językowe", "Pasmo Patrona", "Pasmo spotkań autorskich" i wprowadzone w tym roku "Pasmo Młodzieżowe” - wymienia gość Czwórki. - Mamy też "Pasmo Lokalne", w którym dbamy o to, żeby mówić o Szczebrzeszynie, o Roztoczu i o tym, co tutaj się zadziało przez wiele wieków. Szczebrzeszyn jest jednym z najstarszych miast w Polsce, starszym od Zamościa, od Krakowa, więc jest co odkrywać i po co wracać.
Po dniu pełnym atrakcji, uczestnicy wydarzenia mogą liczyć również na literackie wieczory. Obok spektakli można będzie posłuchać dramatów w mistrzowskich interpretacjach. Wśród festiwalowych gości pojawią się m.in.: Adam Bałdych, Grażyna Barszczewska, Joanna Bator, Szczepan Twardoch, Maciej Englert, Michał Rusinek, Grażyna Szapołowska, Robert Więckiewicz, Jerzy Radziwiłłowicz czy Mietek Szcześniak.
Kto jest patronem Festiwalu Stolica Języka Polskiego?
Patronem tegorocznej edycji festiwalu jest Sławomir Mrożek. - Co roku festiwal ma patrona. To jest nieżyjący autor, którego nie możemy zaprosić, ale możemy zaprosić jego twórczość - możemy ją omówić i przypomnieć - tłumaczy Piotr Duda. - Pośród wydarzeń poświęconych temu pisarzowi odbędzie się wystawa rysunków Sławomira Mrożka, która powstała we współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie. Na festiwalu gościć także będzie Susana Osorio-Mrożek. Myślę, że Festiwal Stolica Języka Polskiego to bardzo ciekawa artystyczna propozycja.
11:26 Czwórka/Stacja Kultura - festiwal kultury polskiej 31.07.2023.mp3 O Festiwalu Stolica Języka Polskiego opowiada jego dyrektor i pomysłodawca Piotr Duda (Stacja Kultura/Czwórka)
Zobacz także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Gość: Piotr Duda (dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Stolica Języka Polskiego)
Data emisji: 31.07.2023
Godzina emisji: 11.15
aw/mat.pras.