"Iskry Niepodległej". Multimedialne widowisko w trasie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 19:30
Kino historyczne VR i mobilne widowisko edukacyjne "Iskry Niepodległej" - w audycji opowiemy o projektach przygotowanych przez Biuro "Niepodległa".  
Plakat multimedialnego spektaklu Iskry Niepodległej.
Plakat multimedialnego spektaklu "Iskry Niepodległej".Foto: materiały prom.

Z okazji 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej "Niepodległa" przygotowała wiele wydarzeń, które zapraszają do wspólnego świętowania jednej z najważniejszych militarnych potyczek w dziejach świata. Multimedialne widowisko "Iskry Niepodległej", wystawa, pokazy VR, spacery, warsztaty czekają na mieszkańców i gości w stolicy i w podwarszawskich miejscowościach. O szczegółach rocznicowego programu Adam Smolarek porozmawia z Wiolettą Łabudą z biura prasowego "Niepodległa". "Iskry Niepodległej" to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie

Odwiedzimy także Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli. Pierwszą wystawą w nowej siedzibie muzeum jest ekspozycja "1000 lat Chwały Oręża Polskiego"Eksponaty prezentowane są w otoczeniu scenografii, która przedstawia fragmenty zabytkowych budowli ważnych dla historii Polski, m.in.: klasycystycznej kolumnady Pałacu Saskiego, renesansowych krużganków wawelskich czy romańskiego portalu bazyliki w Czerwińsku. Wystawie towarzyszą filmy dokumentujące proces powstawania nowej siedzimy MWP - od pojawienia się ciężkiego sprzętu w postaci czterech czołgów, które zostały wprowadzone do pawilonu za pomocą poduszek powietrznych aż do ostatnich prac przygotowawczych nad ekspozycją.

***

Na "Stację Kultura" - we wtorek (15.08) o godz. 10.00 - zaprasza Kasia Dydo.

kul


 

 


Czytaj także

Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrota do przeszłości - tajemnice megalitów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 11:00
Na całym świecie możemy trafić na budowle megalityczne - monumentalne, wzniesione z ziemi i wielkich głazów. Niektóre są znane, o istnieniu innych wiedzą nieliczni.
rozwiń zwiń