Wiedeńska secesja. Zwiedzaj stolicę Austrii śladami Klimta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 13:16
Wiedeń to stolica secesji. Temat jest świetnym pretekstem do podróży. Stolicę Austrii warto zwiedzić śladami Gustawa Klimta, Otto Wagnera, Egona Schielego czy Oskara Kokoschki. 
Muzeum Secesji w Wiedniu. Budynek zwany jest złotą kapustą
Muzeum Secesji w Wiedniu. Budynek zwany jest "złotą kapustą"Foto: shutterstock/Mistervlad
  • Secesja narodziła się w Brukseli, ale to Wiedeń jest jej stolicą. 
  • Podróż po Wiedniu śladami secesji dobrze jest zaplanować w domu. Warto przeczytać powieść lub obejrzeć film. 
  • "Pocałunek" Gustawa Klimta zobaczymy w Belwederze. Zaś Leopold Museum prezentuje ogromną kolekcję prac przeróżnych artystów secesji.
  • Secesja wiedeńska to też architektura: dworzec, kamienice, stacje metra czy "złota kapusta". 
  • Gdy chcemy poznać Wiedeń z bardziej nowoczesnej strony, idźmy śladami budynków Friedensreicha Hundertwassera.

Secesja narodziła się w Brukseli, ale to Wiedeń nazywany jest jej stolicą. Tam w 1897 roku kilkoro artystów założyło stowarzyszenie secesji wiedeńskiej. Pragnęli zreformować szkolnictwo artystyczne, zerwać z panującym historyzmem, odnowić sztukę użytkową, oderwać się od sztywnych form i konceptów. W stolicy Austrii secesję widać na każdym kroku. 

Planując swój szlak po Wiedniu śladami secesji, warto rozpocząć podróż jeszcze w domu, jak radzi Jessika Kaczmarczyk, autorka bloga "Buszując w codzienności". - Dobrze jest się przygotować. Można zobaczyć jeden z filmów o Wiedniu, np. "Złotą damę". Pokazana tu historia jest nieco późniejsza, ale sięga czasów secesji. Można też przeczytać powieść, np. zbeletryzowaną opowieść o życiu Gustawa Klimta i Emilie Floge - "Malowany pocałunek". Ona pozwoli zrozumieć secesję wiedeńską, ale też "zaprzyjaźnić się" z twórcami - podkreśla podróżniczka. 

"Pocałunek" Klimta, metro Otto Wagnera i "złota kapusta"

Posłuchaj
10:43 czwórka stacja kultura 22.08.2023 wiedeń.mp3 Wiedeń szlakiem secesji - opowiada Jessika Kaczmarczyk (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Najważniejszym punktem naszej podróży po secesyjnym Wiedniu powinna być wizyta w Belwederze, gdzie zobaczymy najsłynniejszy obraz Klimta "Pocałunek". Dobrze jest też odwiedzić klika innych placówek muzealnych. - W Leopold Museum na drugim piętrze czeka na nas ogromna kolekcja poświęcona tylko i wyłącznie secesji wiedeńskiej - zachwala rozmówczyni Oliwii Krettek. - Są tu prace Józefa Hofmana, Kolomana Mosera, projekty Otto Wagnera, Egona Schielego czy Oskara Kokoschki. 

W Wiedniu od secesji nie da się uciec. Przemieszczając się metrem, możemy podziwiać przepiękne stacje zaprojektowane przez Otto Wagnera, albo majolikowy dom, piękną kamienicę z cudowną elewacją. 

Twórcy secesji pragnęli oddzielić się od sztuki tradycyjnej, odcinali się od Wiedeńskiego Domu Sztuki. Zrywali z konserwatywnymi artystami tworzącymi w stylu historyzmu. - Symbolem architektury secesji wiedeńskiej jest też tzw. złota kapusta, czyli Muzeum Secesji - mówi Jessika Kaczmarczyk. - Zbiorów tam jest niewiele, ale budynek zrobi wrażenie od wewnątrz.

Gdy secesja nam się znudzi

Jessika Kaczmarczyk radzi, żeby w Wiedniu nie odmawiać sobie kawy. Legenda mówi, że pierwszą kawiarnię w tym mieście założył Polak, który podczas bitwy pod Wiedniem znalazł w jednym z tureckich namiotów wór kawy. Do dziś charakterystycznym logo wiedeńskich kawiarni jest turecka czapeczka. 

Gdy mamy ochotę nieco urozmaicić swój wiedeński szlak, odejść trochę od secesji, możemy wybrać innego artystę, np. Friedensreicha Hundertwassera. - To artysta współczesny, tworzył w latach 60. i 70. Jego dzieł nie da się nie zauważyć, są to kolorowe, pełne mozaik, wybijające się na tle miasta budynki - opowiada podróżniczka. - Hundertwasserhaus to ultrakolorowy dom, został stworzony na zamówienie miasta Wiedeń. Pamiętajmy, że Wiedeń wspiera socjalnie swoich mieszkańców, tworzy dla nich mieszkania. Hundertwasserhaus jest właśnie takim domem. Hundertwasser powiedział, że zaprojektuje ten dom za darmo, tylko dlatego, żeby nie musiał oglądać jakiegoś szkaradstwa w tym miejscu. On wyprzedzał swoje czasy, był mocno proekologiczny. W tej elewacji zobaczymy masę drzew, krzewów, nieregularnych form i na pewno ta podróż będzie czymś, co zapadnie w pamięć - dodaje.

Kolejny obiekt zaprojektowany przez tego artystę to znajdująca się w centrum miasta spalarnia śmieci. Ten budynek wygląda jak fabryka czekolady, ma złote kominy, kolorową elewację. Przyciąga turystów. 

Warta uwagi jest również wyspa na Dunaju, gdzie można rozpalić ognisko, zrobić grilla czy skorzystać z lokalnych kawiarni, a nawet z plaży nudystów. Tu znajduje się też, pokazany w filmie "Przed wschodem słońca", Cmentarz Bezimiennych, gdzie chowano ciała niezidentyfikowanych osób, którym rzeka zabrała życie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 22.08.2023

Godzina emisji: 11.16

pj

Czytaj także

City break. Wiedeń warto zobaczyć z góry - wybierz swoją opcję

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 10:00
Stolica Austrii przyciąga turystów o każdej porze roku. Słynie z wyjątkowej architektury, wybornej kawy i ma też wiele atrakcji, które pozwalają popatrzeć na nią niemal z lotu ptaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń