- Marta Motyl jest historyczką sztuki i autorką książek o tej tematyce.
- Jej najnowsza publikacja poświęcona jest sztuce świętowania i zabawy.
- W książce znajdują się eseje dziełom przedstawiającym uczty, tańce, maskarady.
- - "Sztuka świętowania" pokazuje obyczaje z różnych epok i jest dowodem na to, że świętowanie jest na po prostu potrzebne - mówi gość Czwórki.
Marta Motyl jest historyczką sztuki i autorką bestsellerowych "Sztuki podglądania", "Sztuki prowokowania" i "Sztuki fantazjowania". W najnowszej książce - "Sztuka świętowania" - przygląda się dziełom przedstawiającym uczty, tańce, maskarady - od od "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda Da Vinci do "Maskarady" Tadeusza Makowskiego.
Kto pierwszy nakarmił postaci na obrazie?
- Wybrałam osiem obrazów, które według mnie są najbardziej wymownymi przedstawieniami scen świętowania. Pierwszy esej poświęciłam "Ostatniej Wieczerzy" z końca XV wieku. Zależało mi na "mocnym otwarciu" - wyjaśnia historyczka sztuki. - W średniowieczu przedstawienia ostatniego spotkania Jezusa z apostołami były nieruchome. U Leonarda jest już lepiej - postaci robią miny, gestykulują, ale nadal nic nie biorą do ust. Dopiero Bruegel dał się im porządnie najeść.
Niderlandzki mistrz renesansu - Peter Bruegel starszy - stworzył "Chłopskie wesele" w 1568 roku. Tematem obrazu jest uczta weselna, która odbywa się w wiejskiej stodole. To także pierwszy w historii sztuki portret ludzi, którzy jedzą i piją. Bohaterzy Bruegla trzymają łyżki w ustach, inni dzierżą kufle, a dziecko oblizuje palce.
"Uczucia są uniwersalne, publicystyka szybko się starzeje"
- Artyści, którzy zajmowali się tematyką świętowania, nie byli dokumentalistami, nie malowali "wycinków z życia". Potrzebowali odpowiedniej kompozycji, palety barw i wyrazu. Tworzyli sztukę - opowiada Marta Motyl. - Bohaterom opisywanych przeze mnie obrazów towarzyszą emocje. To, co przeżywają, jest dla nich ważne. I właśnie to, moim zdaniem, decyduje o ponadczasowości sztuki. Świat uczuć jest uniwersalny, "artystyczna publicystyka" starzeje się dużo szybciej.
Zobacz także:
Kogo zabrakło w "Sztuce świętowania?"
"Sztuka świętowania" prezentuje wybrane przez autorkę dzieła, ale jak przyznaje rozmówczyni Martyny Matwiejuk, tych obrazów mogłoby być dużo więcej. - Żałuję, że nie udało mi się zmieścić barokowego "Bachusa" Caravaggia i Rembrandta, który stworzył obraz, na którym wznosi z żoną Saską toast i jest bardzo szczęśliwy. W mojej selekcji stawiałam na to, żeby każde płótno było utrzymane w innym stylu. Oprócz renesansu i baroku mamy tu też rokoko, impresjonizm, secesję i awangardę. Zależało mi też, żeby prezentowane prace były różnorodne. Żeby nie było samych scen z Biblii czy z mitologii - dodaje.
13:41 CZWÓRKA Pasjonauci - swietowanie 30.12.2023.mp3 Sztuka świętowania - świętowanie w sztuce - rozmowa z historyczką sztuki Martą Motyl (Pasjonauci/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Marta Motyl (historyczka sztuki, autorka książki "Sztuka świętowania")
Data emisji: 30.12.2023
Godzina emisji: 10.15
kul/pg