Nowe Epifanie 2024. "Jesteśmy dla wszystkich, we wszystkich emocjach razem"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 14:00
- Festiwal Nowe Epifanie adresowany jest do wszystkich tych, którzy nie boją się przeżywać i tych przeżyć pokazywać. W emocjach - dobrych i złych - jesteśmy razem - podkreśla Katarzyna Lemańska, zastępczyni dyrektora festiwalu.
Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz w filmie Lęk, reż. Sławomir Fabicki. Obraz będzie można obejrzeć podczas Festiwalu Nowe Epifanie
Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz w filmie "Lęk", reż. Sławomir Fabicki. Obraz będzie można obejrzeć podczas Festiwalu Nowe EpifanieFoto: Mat. pras.
  • Nowe Epifanie to interdyscyplinarny festiwal, który porusza tematy duchowe.
  • W tym roku festiwal rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca w Warszawie.
  • Hasło tegorocznej odsłony Nowych Epifanii brzmi: "Czemu jesteście zmieszani?".
  • W programie znajdą się spektakle, koncerty, wystawy i filmy poruszające trudne tematy choroby, bólu, cierpienia, śmierci, żałoby.

Festiwal doświadczeń duchowych

Nowe Epifanie to interdyscyplinarny festiwal, którego podstawowym celem jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną.

- Ponieważ nazwa wywodzi się z "Listu do artystów" Jana Pawła II, wątek religijny jest dla nas ważny, ale przygotowując program, szukamy wydarzeń, które otwierają nas na doświadczenia duchowe - opowiada Katarzyna Lemańska, zastępczyni dyrektora Festiwalu Nowe Epifanie. - Jesteśmy dla wszystkich - podkreśla.

"Czemu jesteście zmieszani?"

Organizatorzy nie boją się poruszać trudnych tematów, czego przykładem jest hasło tegorocznej odsłony. "Czemu jesteście zmieszani?" to pytanie zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza. Te słowa wypowiedział Jezus po zmartwychwstaniu, podczas pierwszego spotkania z apostołami. - Z jednej strony apostołowie byli w procesie żałoby, odczuwali ból, gniew i żal po śmierci Chrystusa. Z drugiej strony wypełniała ich nadzieja po zmartwychwstaniu - wyjaśnia gość Czwórki. - Tę mieszankę uczuć postanowiliśmy pokazać w tym roku na festiwalu. Ponieważ są to trudne zagadnienia, postanowiliśmy wrócić do dyskusji po wydarzeniach, w których wezmą udział twórczynie i twórcy oraz psycholożki, socjolożki i ekspertki od przeżywania żałoby.  

Posłuchaj
16:07 CZWÓRKA Stacja Kultura - epifanie 07.02.2024.mp3 Co w programie Festiwalu Nowe Epifanie? (Stacja Kultura/Czwórka)

Utalentowane debiutantki, uznani twórcy

Program tegorocznego Festiwalu Nowe Epifanie obejmuje spektakle, koncerty, wystawy i filmy poruszające takie tematy, jak choroba, ból, cierpienie, śmierć, żałoba oraz związane z nimi emocje, jak zwątpienie, smutek, złość czy uczucie osamotnienia.

- Inaugurujemy bardzo ważnym dla nas wydarzeniem - pokazem dwóch dyplomów absolwentek Akademii Teatralnej w Warszawie. Najpierw będzie można zobaczyć film krótkometrażowy "Babcia Wandzia" w reż. Karoliny Kowalczyk, a następnie spektakl-instalację "Ból" Kingi Chudobińskiej-Zdunik - wymienia rozmówczyni Kasi Dydo. - Karolina w piękny i ciepły sposób opowiada o duchowości swojej babci, natomiast Kinga dzieli się doświadczeniem swojej choroby - stwardnienia rozsianego.

W ramach bloku "Teatr" zostaną pokazane także:

  • "Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele" Teatru Polskiego z Bydgoszczy
  • "Gusła" Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
  • "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

"Lęk" z Cielecką i Nieradkiewicz, "Adamant" ze Złotym Niedźwiedziem

- Pokażemy także "Lęk" w reżyserii Sławomira Fabickiego, z Magdaleną Cielecką i Martą Nieradkiewicz w roli sióstr, które wyruszają w pełną emocji podróż, poprzez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału, który ma rozstrzygnąć o losie jednej z nich - mówi Katarzyna Lemańska. W programie jest też "Adamant". Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim festiwalu w Berlinie film Nicolasa Philiberta to dokumentalna lekcja empatii, pasji i pokonywania własnych ograniczeń. - Z jednej strony to niespieszna obserwacja niewielkiej społeczności pacjentów oraz opiekunów ośrodka Adamant, z drugiej przejmujący obraz pogarszającej się kondycji psychiatrii we Francji - dodaje.

ADAMANT Zwiastun PL | kinofan.eu

Nowe Epifanie to również wydarzenia muzyczne. W tym roku na festiwalu, w koncercie "Piosenki zmieszane", usłyszymy utwory Adama Struga do wierszy Mickiewicza, Zachariasiewicza, Leśmiana, Tuwima, Lechonia, Grochowiaka i Rymkiewicza. Wystąpią także zespoły Jerycho i Dziczka.

Plakat 15. Festiwalu Nowe Epifanie Plakat 15. Festiwalu Nowe Epifanie

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Lemańska (zastępczyni dyrektora Festiwalu Nowe Epifanie)

Data emisji: 06.02.2024

Godzina emisji: 10.15

wmkor

Czytaj także

"Mater Dolorosa". Dramat kobiety, który straciła jedyne dziecko

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 14:08
Zarówno Pismo Święte, jak i bogata ikonografia przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej, ukazują jedno oblicze Marii - kobiety posłusznej woli Bożej, wiernej żony, rodzicielki Jezusa Chrystusa, a po Jego śmierci matki ludzi wszystkich pokoleń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powiadacze". Wystawa-interwencja w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 13:00
Co łączy sztukę współczesną z obiektami średniowiecznymi? Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Galerii Sztuki Średniowiecznej prezentowane są "zanurzone w teraźniejszości" prace artystek i artystów, które wchodzą w dialog ze sztuką średniowieczną i sakralną.  
rozwiń zwiń