Jedzenie w sztuce - jak patrzą na nie artyści? Zajrzyj na wystawę w MOCAK-u

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 12:50
- Jedzenie jest ważnym elementem, ponieważ może łączyć lub dzielić. Może stanowić o tożsamości danych grup, może też być kwestią polityczną - mówi Weronika Stasińska z MOCAK-u. - Aspekt nierównego dysponowania dobrami, kryzys głodu, ale również konsumpcjonizm czy złe nawyki żywieniowe są, były i będą tematami obecnymi w społeczeństwie. Te wszystkie aspekty podejmujemy na naszej wystawie.
Jednym z dzieł eksponowanych w MOCAK-u jest fotografia Rebekki Rtten, z cyklu Contemporary Pieces,
Jednym z dzieł eksponowanych w MOCAK-u jest fotografia Rebekki Rütten, z cyklu Contemporary Pieces,Foto: mat.pras./MOCAK
  • W MOCAK-u można oglądać wystawę "Jedzenie w sztuce".
  • To 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której kuratorzy konfrontują ważne obszary życia z refleksjami artystów.
  • Wcześniej przyglądano się tematom, takim jak: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka.
  • Temat jedzenia jest wyjątkowy, bo stoi ono u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów.
  • Wystawę można oglądać do marca 2025 roku.

"Jedzenie w sztuce" to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której kuratorzy konfrontują ważne obszary życia z refleksjami artystów. Przyszedł czas na jedzenie, jego brak, ale też nadmiar, które niepokoją artystów.

- Jedzenie to podstawowy aspekt życia człowieka. To podstawa piramidy potrzeb. Jest to potrzeba fizjologiczna, bez której zaspokojenia w zasadzie nie jesteśmy w stanie istnieć i wykonywać innych rzeczy - tłumaczy gość Czwórki. - Jedzenie więc zajmuje bardzo istotne miejsce wśród naszych cywilizacyjnych tematów. Dlatego też postanowiliśmy bliżej się mu przyjrzeć.


Jedzenie w sztuce obecne od zarania dziejów

Jedzenie w twórczości artystów zawsze zajmowało istotną rolę i od wieków jest wszechobecne w malarstwie i sztuce. Zawsze stanowiło dla artystów element, który ich inspirował i pobudzał. - W zasadzie już od czasów starożytnych mamy przejawy pokazywania przedstawień malarskich jedzenia - opowiada gościni Czwórki. - W V wieku przed naszą erą tworzył słynny malarz Zeuksis z Heraklei, który malował winogrona tak realistycznie, że podobno zlatywały się do nich ptaki.



- Później przez wieki mamy np. Giuseppe Arcimboldo, który z produktów spożywczych kształtował głowy i twarze ludzkie. To jest manierystyczny artysta, dosyć nieprzewidywalny w swojej twórczości, trochę wymykający się swoim czasom - wymienia Weronika Stasińska. - Mamy też wspaniałe, barokowe, martwe natury holenderskie i flamandzkie, gdzie artyści odwzorowali produkty spożywcze w zasadzie jeden do jeden, pokazując kunszt swojego malarstwa. Jednak jedzenie tam stanowiło element symboliczny, bardzo często traktujący o przemijaniu. Więc mamy tutaj produkt spożywczy, który nie jest jedynie samym sobą, ale jest symbolem czegoś więcej. I również na ekspozycji mamy takie obiekty i dzieła sztuki.


Zobacz także:

Ważny aspekt społeczny jedzenia 

Na wystawę "Jedzenie w sztuce"  składa się 66 prac artystów z wielu krajów, wykonanych za pomocą różnych mediów, takich jak obraz, zdjęcie, wideo, obiekt czy instalacja.

Rozmówczyni Kasi Dydo zwraca uwagę na społeczny aspekt jedzenia, bo obok zaspokajania najpotrzebniejszej potrzeby to także czynność społeczna, podstawa tożsamości, a nawet narzędzie oporu. - Współczesnych artystów niepokoi tak niedosyt, jak nadmiar żywności. W pierwszym przypadku głód, nierówność, kryzys humanitarny, degradacja społeczeństwa, upokorzenie, w drugim - konsumpcjonizm, marnotrawstwo, zdrowotne skutki źle zbilansowanej diety - tłumaczy. - Na wystawie analizie poddawany jest zarówno eksponowany w sztuce od wieków estetyczny potencjał jedzenia, jak i jego aspekty etyczne i światopoglądowe.


Posłuchaj
21:46 CZWORKA/(Stacja kultura - jedzenie w sztuce wystawa MOCAK 04.06.2024.mp3 O wystawie "Jedzenie w sztuce" w MOCAK-u opowiada Weronika Stasińska, koordynatorka wystawy (Stacja kultura/Czwórka)

 

Wystawę "Jedzenie w sztuce" w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie można oglądać do marca 2025 roku. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Weronika Stasińska (koordynatorka wystawy "Jedzenie w sztuce" MOCAK)

Data emisji: 04.06.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/pj/mat.pras./wmkor

Czytaj także

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 13:38
Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu dało wolną rękę młodym ludziom

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 18:15
"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" to pierwsza wystawa przygotowana przez młodych wrocławian w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytania, co myślą, czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie. Szczególnie w odniesieniu do sztuki dawnej - mówi Grzegorz Wojturski, kurator wystawy. 
rozwiń zwiń