Święto Kina Niemego. Czy filmy sprzed stu lat nadal są aktualne?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 16:27
Bez dialogów, ale w towarzystwie muzyki na żywo. Trwa kolejna edycja Święta Kina Niemego. Motywem przewodnim jest film grozy. Katarzyna Wajda, historyczka kina z Filmoteki Narodowej, zapowiedziała to wyjątkowe wydarzenie.
Najlepsze nieme filmy w akompaniamencie muzyki na żywo zostaną zaprezentowane w trwającej edycja Święta Kina Niemego. Wydarzenie trwa do 1 grudnia.
Najlepsze nieme filmy w akompaniamencie muzyki na żywo zostaną zaprezentowane w trwającej edycja Święta Kina Niemego. Wydarzenie trwa do 1 grudnia. Foto: Shutterstock

Święto Niemego Kina

Rozpoczęła się edycja 19 ¾ Święta Niemego Kina. Hasło tegorocznej odsłony wydarzenia to "co krok, to mrok". Od 28 listopada do 1 grudnia w kinie Iluzjon na warszawskim Mokotowie odbędą się projekcje klasycznych filmów niemego kina grozy.


Posłuchaj
19:52 PR4_27_11_2024_18_32_Stacja kultura.mp3 Katarzyna Wajda o Święcie Niemego Kina (Stacja kultura/Czwórka)

 

Tegoroczne Święto Niemego Kina to nietypowa edycja o numerze 19 i ¾. Jak tłumaczy historyczka kina, Katarzyna Wajda, to zabieg w pełni celowy. - Szykujemy się do przyszłorocznego jubileuszu Filmoteki Narodowej, która będzie obchodzić swoje 70-lecie. Na dodatek, 20-lecie będzie świętować Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. Zdecydowaliśmy, że 20. edycja Święta Niemego Kina również będzie częścią tego dużego jubileuszu - mówi rozmówczyni Alicji Michalskiej.

Dziedzictwo kinematografii

Katarzyna Wajda twierdzi, że kino nieme oferuje zupełnie inny rodzaj rozrywki oraz wrażeń. Współcześni odbiorcy są przebodźcowani, a nowe formy odbioru, takie jak streaming, bardziej rozpraszają, niż pomagają doświadczyć film w pełni. - Nie skupiamy się na oglądaniu; film to jedna z czynności, jaką wykonujemy. Przygotowujemy jedzenie, rozmawiamy, scrollujemy, a w międzyczasie spoglądamy na telewizor - wyjaśnia Wajda.

- Nie lubię określenia "stare kino", nawet kiedy mamy na myśli jedynie chronologię. Budzi w nas negatywne skojarzenia, że jest przestarzałe czy anachroniczne. Jednak te filmy budowały kino; każdą dziedzinę sztuki można porównać do muru, gdzie każdy kolejny kamień milowy to następna cegiełka całego dziedzictwa - tłumaczy Katarzyna Wajda. - Bez filmów sprzed lat nie byłoby dzisiejszego kina.

Zobacz także:

Filmy bez dialogów

Nieme filmy nie mają dialogów, a ich rolę pełni muzyka oraz ekspresywna gra aktorska. Seanse podczas Święta Niemego Kina będą odbywać się w akompaniamencie muzyki na żywo. - Muzyka może wynieść film na zupełnie inny poziom - twierdzi gościni Czwórki.

- Nieme filmy to sztuka obrazu, dzieła utalentowanych mistrzów kamery, a także świetne aktorstwo. Może się wydawać, że nieme kino jest przerysowane czy kompulsywne. Postacie musiały być wyraziste, bo przecież nic nie mówiły - mówi historyczka kina.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Alicja Michalska

Gościni: Katarzyna Wajda

Data emisji: 27.11.2024

Godzina emisji: 18.32

kajz

Czytaj także

Piotr Sobociński – operator filmów, które powstają przy świecach

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 11:17
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE jak co roku zgromadził setki wybitnych twórców kina z całego świata. Jednym z nich jest znakomity operator filmowy Piotr Sobociński, który stoi za takimi obrazami, jak m.in. "Cicha noc", "Bogowie", a także "Kos", który był kręcony niemal wyłącznie przy... świecach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AfryKamera - filmowe spojrzenie na queerową społeczność Afryki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 21:21
32 filmy: fabuły, dokumenty oraz krótkie metraże - tak zapowiada się 19. odsłona festiwalu kina afrykańskiego AfryKamera, w tym roku skupia się na afrykańskim queerze. Ten festiwal to okno na afrykańskie historie, perspektywy i inspiracje.
rozwiń zwiń