Nieinfantylny przewodnik dla dzieci (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 13:40
Z książki "Kropka pe el" najmłodsi mogą dowiedzieć się m.in., gdzie w Polsce można popływać statkiem po trawie, stanąć oko w oko z dinozaurem czy gdzie znajduje się międzynarodowe ptasie lotnisko. A to wszystko językiem przystępnym i bez niepotrzebnych zdrobnień.
Audio

– Nie wiedziałem, że napisanie przewodnika dla dzieci będzie kosztować mnie tyle wysiłku – przyznaje Andrzej Paulukiewicz, autor książki "Kropka pe el". Jak tłumaczył w "Stacji Kultura", dzieci są bardziej wymagającymi czytelnikami niż dorośli.

Trzeba umieć do nich dotrzeć za pomocą języka, który jest prosty, zrozumiały, ale nie infantylny. – Problemem było to, żeby nie zaniżać "poziomu", opowiedzieć o wszystkich miejscach i ich historii jednocześnie "nie kucając do dzieci" – mówi gość Czwórki.

Niemniej jednak prace nad tworzeniem przewodnika przysporzyły jego autorowi wiele satysfakcji i przyjemności. – Polska od zawsze mnie fascynowała, przede wszystkim jej historia i krajobrazy– zdradza Paulukiewicz. Podkreśla, że niedoceniamy własnego kraju i jego kapitalnej historii, dlatego warto, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci dostrzegać w niej piękno.

W książce opisanych zostało pięćdziesiąt pięć "przystanków". Okazuje się, że wiele trudności przysporzył Andrzejowi Paulukiewiczowi wybór miejsc wartych polecenia najmłodszym. – W Polsce jest tyle interesujących miejsc, że nie sposób je wszystkie opisać. Selekcja była konieczna i odbyła się z bólem serca – komentuje gość Kuby Kukli.

– W książce zdarza mi się poruszać tematy kontrowersyjne – zdradza Paulukiewicz. Autor "Kropka pe el", przyznaje, że np. opisując Muzeum Powstania Warszawskiego, uświadamia jednocześnie dzieci, że do dziś trwa dyskusja, czy powstanie miało sens. Pisząc natomiast o Stoczni Gdańskiej przypomina moment powstania "Solidarności" i też tłumaczy, czym był komunizm i co działo się w czasach PRL-u.

Więcej w rozmowie Kuby Kukli z Andrzejem Paulukiewiczem.

ap

Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci rozmawiają z wielkimi Polakami

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 14:00
– Dzieci zapytały na przykład Mirosława Hermaszewskiego czy widział w kosmosie ufoludka – zdradza Beata Tadla, autorka książki będącej zapisem rozmów dziewięciolatków z ważnymi osobistościami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O modzie językiem dziecka

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:50
Książka "M.O.D.A. czyli Metki Obcasy Dżinsy Adidasy" jest m.in. o tych elementach garderoby, bez których nie wyobrażamy sobie życia: o szpilkach i o adidasach.
rozwiń zwiń