– Z tą Wisłą jest tak, że ona po prostu jest, rozdziela dwie przestrzenie i tyle. Nie chodzimy nad nią, nic się tam nie dzieje. Poprzez Festiwal chcemy więc dosłownie przemienić myślenie o tej rzece, pokazać, że może ona być doskonałym miejscem różnych wydarzeń – podkreśla Iwona Kamińska Gosk, współorganizatorka przedsięwzięcia. W audycji "Stacja Kultura" zdradzała ona szczegóły imprezy, która odbędzie się w Warszawie w dniach 1-4 września.
W programie Festiwalu Przemiany znalazły się zarówno atrakcje o charakterze artystycznym, warsztatowym, naukowym, jak i dokumentalnym. – To nie będzie wydarzenie tylko dla dzieci, czego mogłaby spodziewać się większość warszawiaków. Aby wziąć udział w niektórych akcjach, trzeba bowiem mieć ukończone osiemnaście lat – podkreśla gość "Stacji Kultura".
Chodzi mianowicie o spacer po Pradze, którego trasy nie znają nawet organizatorzy. Sęk tkwi w tym, że po prawobrzeżnej części Warszawy będą oprowadzać chętnych młodzi rodowici prażanie. – Nie do końca więc wiemy, co się podczas takiego spaceru wydarzy. To nie będzie zatem spacer konwencjonalny, o którym można przeczytać w przewodnikach – podkreśla Iwona Kamińska Gosk.
Co jeszcze ciekawego będzie miało miejsce podczas imprezy? Wydarzeniem dla osób szczególnie dociekliwych będą warsztaty socjologii wizualnej, podczas których każdy będzie miał okazję wcielić się w rolę naukowca i poszukać odpowiedzi na pytanie: czym jest dla nas Wisła?
Z kolei miłośnicy jedzenia "odnajdą się" na warsztatach z kuchni molekularnej. Wydarzenie na świeżym powietrzu poprowadzi mistrz w tym fachu - Łukasz Konik.
Wstęp na wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Przemiany jest bezpłatny, lecz należy się na nie zarejestrować. Więcej informacji na stronie: przemiany festiwal.pl i w rozmowie z Iwoną Kamińską Gosk.
ap