Innowacyjny na polskim gruncie poradnik dla wszystkich adeptów sztuki pisania jest pracą zbiorową, w której specjaliści przedstawiają podstawy wiedzy niezbędnej przy tworzeniu tekstów prozatorskich. W książce mowa jest o strukturze utworu literackiego (fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, postaci, język, dialogi), gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice tekstów reklamowych.
– Mamy nadzieję, że ten podręcznik pomoże wszystkim tym, którzy chcieliby nauczyć się pisać. Adresujemy go do wszystkich, którzy piszą, oraz do tych, którzy pisać będą. Zarówno do tych, którym przychodzi to łatwo, jak i do tych, którym pisanie zupełnie nie idzie – powiedział prof. Andrzej Zawada z Uniwersytetu Wrocławskiego, współautor pierwszego polskiego podręcznika "Jak zostać pisarzem".
Drugi współautor książki dr Marcin Hamkało, również z Uniwersytetu Wrocławskiego, zauważył, że jest duża grupa osób, która ma ewidentny talent, ale nie lubi pisać. W jego opinii są to ludzie, którzy bardzo się męczą przy pisaniu, ale efekt ich pracy wart jest zachodu.
– James Joyce został po bardzo ciężkim dniu pracy zagadnięty przez swojego przyjaciela, który spytał się go, jak mu dzisiaj poszło pisanie. Ten odpowiedział, że bardzo słabo i że napisał tylko pięć słów. Na to przyjaciel powiedział, że to wcale nie jest tak mało i że w ciągu dwóch lat, utrzymując takie tempo, napisze książkę. Joyce zaznaczył wtedy delikatnie, że na razie jeszcze nie wie, w jakiej kolejności umieści te słowa – opowiadał w Jedynce ("Moje książki") dr Marcin Hamkało.
Autorzy podręcznika przedstawiają zagadnienia obecnego rynku wydawniczego i medialnego, pracy z redaktorem, piszą o życiu literackim, a nawet o prawie autorskim. Głos otrzymują tu także praktycy: cytowani są współcześni polscy pisarze, którzy opowiadają o swoich zawodowych doświadczeniach, o wzniosłej inspiracji i codziennej pracy w warsztacie pisarskim.
Audycję prowadziła Anna Stempniak.
(pp)