Wystawa "Obłęd" - Edward Dwurnik i szokująca polska historia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 15:29
Edward Dwurnik maluje blisko 50 lat. W tym czasie stworzył blisko 22, 5 tysiąca prac. Zaledwie 150 z nich można oglądać w Krakowie, a są to prace bardzo wyjątkowe.
Audio
  • Katarzyna Bik zaprasza na wystawę Edwarda Dwurnika ("Stacja Kultura", Czwórka)
Edward Dwurnik na swojej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie
Edward Dwurnik na swojej wystawie w Muzeum Narodowym w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Obłęd z jednej strony oznacza szaleństwo, a z drugiej strony to słowo określające coś nadzwyczajnego, niesamowitego i wspaniałego. Taki tytuł nosi też najnowsza wystawa prac Edwarda Dwurnika w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Tytuł wystawy wziął się od obrazu, który namalował Edward Dwurnik w 1981 roku. Obraz odnosił się do szokujących wydarzeń w polskiej historii - kiedy w Gdańsku wojsko strzelało do robotników w 1970 roku. Ten obraz nosi tytuł "Obłęd ludu" - mówi Katarzyna Bik, rzecznik Muzeum Narodowego w Krakowie. - Artysta stwierdził, że jego twórczość też jest obłędna, szokująca, wariacka, niewiarygodna.  Z tej gry słów powstał tytuł wystawy - wyjaśnia.
Edward Dwurnik to jeden z ważniejszych polskich artystów współczesnych. - On maluje to polskie chamowo, jak mówią złośliwi. Ja bym powiedziała, że maluje Polandię, krainę po wojnie zwanej peerelem, III, IV, V... naszą Rzeczpospolitą. Maluje nasze przypadłości - ducha sarmackiego, niepokorę, cwaniactwo - wyjaśnia Katarzyna Bik.
Co wyjątkowego zobaczymy na wystawie "Obłęd!", którego dnia najlepiej odwiedzić wystawę dowiesz się słuchając załączonej audycji "Stacja Kultura".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo muzeum
Czytaj także

Królewskie rezydencje stoją otworem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 13:06
- Mało kto zdaje sobie sprawę, że Łazienki Królewskie to nowoczesne muzeum, o którym Stanisław August marzył, by było otwarte i dostępne – przekonywała w audycji "Kultura w radiowej Jedynce” Małgorzata Radziwanowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mona Lisa zniknęła z Luwru! Ponad 100 lat temu...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 13:00
Obecnie dzieła Leonarda da Vinci strzegą zastępy uzbrojonych strażników oraz najnowocześniejsze systemy alarmowe. Sto lat temu było jednak zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słoneczniki" porzucone w aucie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 09:00
W cyklu "Obraz z dreszczykiem" Dominik Olędzki ujawnia tajemnicę jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży dzieł sztuki z muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wiedział, że kradnie obrazy Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 14:00
Dwa lata temu Tomasz H. ukradł dzieła Jerzego Nowosielskiego. Nie był dobrze przygotowany do tego skoku. Jak później zeznał, nie wiedział kogo okrada i co kradnie: "dla mnie to były bazgroły, nie znam się na sztuce, byłem podpity podczas włamania, nawet nie włożyłem rękawiczek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Las Vegas zaprasza do Muzeum Przestępczości

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 19:00
Choć Al Capone dawno już nie żyje, jego legenda wciąż pobudza wyobraźnię ludzi na całym świecie. Dlatego w Las Vegas powstało Muzeum Przestępczości Zorganizowanej i Egzekwowania Prawa.
rozwiń zwiń