Mark Hodder: lubię się zastanawiać jak by wyglądał świat, gdyby coś poszło inaczej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 14:00
Mark Hodder urodził się, mieszkał w Londynie i pracował dla wszystkich tamtejszych mediów. 5 lat temu postanowił zmienić swoje życie. Przeprowadził się do Walencji, napisał pierwszą książkę i otrzymał za nią prestiżową Nagrodą Philipa K. Dicka.
Audio
  • Wywiad z Markiem Hodderem (Stacja Kultura/Czwórka)
Mark Hodder W dziwnej sprawie skaczącego Jacka
Mark Hodder "W dziwnej sprawie skaczącego Jacka"Foto: mat. prasowe

O jego stylu pisania mówi się "steampunk". To science fiction, którego akcja toczy się w drugiej połowie XIX wieku.

 - Opowiadam o historii tak samo jak o bohaterach, których losy opisuję - mówi Mark Hodder. - Interesuję się historią i to pozwala mi stworzyć realistyczne tło toczących się wydarzeń. Zawsze przygotowuję sobie szczegółowy opis świata, w którym wszystko się dzieje. To bardzo ułatwia moją pracę.

Jak dotąd w Polsce ukazały się dwie powieści z cyklu "Burton i Swinburne": "W dziwnej sprawie skaczącego Jacka" i "Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka". Głównym bohaterem obu powieści jest jedna z najciekawszych postaci Imperium Brytyjskiego w XIX wieku – sir Richard Francis Burton. Pisarz przyznaje, przełom wieków to jego ulubiony okres w historii. Fascynuje go świat ówczesnej techniki oraz to jak technologie wpływały na społeczeństwo: - Kiedyś było widać jak działają wszystkie mechanizmy, dzisiejsze urządzenia nie mają w sobie właściwie żadnych poruszających się części. To przypomina magię. Myślę, że to ukrywanie się technologii ma wpływ na to jak funkcjonuje społeczeństwo - kończy rozmówca Olgi Mickiewicz.

Najnowsza część serii, "Wyprawa w Góry Księżycowe", ukaże się jeszcze w tym roku. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".

kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Jaroslav Rudiš - pisarz środkowoeuropejski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 12:00
Z Jaroslavem Rudišem rozmawiamy m.in. o jego dotychczasowej twórczości, debiutanckiej powieści "Nebe pod Berlinem" i najnowszej książce "Koniec Punku w Helsinkach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciechowska i dzieciaki świata

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 08:00
Martyna Wojciechowska do tej pory pisała książki głównie dla dorosłych. Niedawno jednak wydała dwie książki dla dzieci, czyli "Dzieciaki świata" i "Zwierzaki świata". - Dzieciom trzeba pokazywać prawdziwe życie, a nie karmić je lukrowanymi, bajkowymi, historyjkami - mówi podróżniczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń