W 2070 roku nie będzie dziury ozonowej?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 12:00
Jeszcze kilka lat temu straszono nas dziurą ozonową, tymczasem eksperci z NASA prognozują, że do 2070 roku może ona całkowicie zniknąć. Choć istnieje jeszcze jedno zagrożenie - podtlenek azotu.
Audio
  • Kiedy i czy zniknie dziura ozonowa? - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/Poranek OnLine)
Dziura ozonowa nad Antarktydą (zdjęcie z roku 2006)
Dziura ozonowa nad Antarktydą (zdjęcie z roku 2006)Foto: NASA/Wikipedia

W latach 80. XX wieku okazało się, że dziura ozonowa jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Zareagowano bardzo szybko i już w 1987 roku podpisano tzw. Protokół Montrealski, międzynarodową umowę w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. M.in. z naszych dezodorantów i lodówek zniknął freon niszczący warstwę ozonową.

- Wszystkie modele matematyczne przewidują, że warstwa ozonowa uzdrowi się do końca lat 70. - 80. naszego wieku - mówi profesor Janusz Krzyścin z Polskiej Akademii Nauk. - Wtedy poziom ozonu będzie równy poziomowi z początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy warstwa ozonowa jeszcze nie była niszczona przez freony i halony, czyli te środki, które zostały sztucznie wprowadzone przez człowieka do atmosfery - dodaje ekspert.

Jest jednak substancja, która może pokrzyżować szyki regenerującej się warstwie ozonowej. Zdaniem ekspertów wytwarzany, głównie przez rolnictwo, podtlenek azotu znacząco wpływa na atmosferę. Specjaliści uważają, że winny jest proces intensywnego nawożenia pól i dużej produkcji mięsa.

Mniej ozonu oznacza dla nas większe promieniowanie ultrafioletowe, a to wpływa na większą zachorowalność na nowotwory skóry. Geofizyk, doktor Krzysztof Markowicz uważa, że regeneracja warstwy ozonowej jest też bardzo istotna dla naszego klimatu i zmian pogodowych.
(pj/pkur)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NASA
Czytaj także

Odczep się rzepie - czeka cię 3600 zarzepień

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 17:00
W prostych wynalazkach tkwi siła. Nic więc dziwnego, że szwajcarski inżynier, George De Mestral, który wynalazł rzepy zarobił na nich 250 mln dolarów w ciagu roku. Jednak nie od początku święcił triumfy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski HUSAR w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 19:00
Są pierwsi w Polsce i jedni w Europie, a wiosną tego roku powalczą w konkursie organizowanym przez NASA na najlepszą "księżycową koparkę". Studenci Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczna aplikacja NASA. Zobacz więcej niż inni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 19:36
To prawdziwa gratka dla miłośników kosmosu! W aplikacji NASA na Androida znajdziemy między innymi szczegółowe opisy kolejnych misji kosmicznych, a także mnóstwo zdjęć i filmów.
rozwiń zwiń