Młodzi garną się do mody - blogi, targi, tygodnie mody

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 11:00
Targi mody, tygodnie mody, blogi modowe, internetowe butiki i konkursy dla młodych projektantów - rośnie zainteresowanie polską modą. Rosną też zyski tych, którzy w tę branżę inwestują. Czy to oznacza, że na modzie można zarobić duże pieniądze?
Audio
  • Sonda: czy w Polsce jest moda na modę? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Lana Nguyen i Fun in Design opowiadają o swoich początkach w modowej branży (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Rozmowa z projektantem Mariuszem Przybylskim, jurorem Off Fashion i "Project Runway" (Czwórka/Poranek OnLine)
Monika Brodka uchodzi za jedną z najlepiej ubranych gwiazd. Artystka chętnie też wspiera młodych polskich projektantów.
Monika Brodka uchodzi za jedną z najlepiej ubranych gwiazd. Artystka chętnie też wspiera młodych polskich projektantów. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Polacy pokochali alternatywną modę - co do tego nikt nie ma wątpliwości. Po latach fascynacji galeriami handlowymi i ciuchami z sieciówek coraz chętniej i coraz odważniej stawiamy na oryginalność i na młodych polskich projektantów, którzy szybko nauczyli się słuchać potrzeb "ulicy".

- U mnie przygoda z modą zaczęła się banalnie. Najpierw było marzenie, potem ciężka praca - wspomina Lana Nguyen. - W tej chwili mam cztery linie odzieżowe: casualową, streetwearową, dziecięcą i klasyczną. Szyję też na miarę. We wszystko co robię wkładam jak najwięcej serca i myślę, że to jest przepis na sukces.

Lana Nguyen wychowała się w dwóch różnych kulturach - europejskiej i azjatyckiej, i te dwie skrajności wykorzystuje jako silną inspirację w swoich kolekcjach.

Oprócz pasji, w branży modowej potrzebna jest także promocja. - Kiedy odpaliliśmy naszą stronę, na której każdy może zaprojektować sobie buty pomyśleliśmy, że teraz to już tylko będziemy siedzieć i liczyć wpływy do kasy - opowiada Paweł Kocoń z Fun in Design. - Szybko jednak okazało się, że skoro nikt o nas nie wie, nie będziemy otrzymywać zamówień. Myśląc o kliencie postanowiliśmy przyjąć strategię, że zrezygnujemy z marż, żeby skupić się na dotarciu do potencjalnego nabywcy.

Rozpoznawalność marki można także budować biorąc udział w konkursach albo... w programach telewizyjnych.

Mariusz
Mariusz Przybylski w Berlinie

Mariusz Przybylski jest jurorem Off Fashion, czyli Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody. Ocenia także uczestników polskiej edycji programu "Project Runway". - Nie lubię określenia "panuje moda na polską modę", ale trudno znaleźć lepsze słowa, które opisywałyby to, co dzieje się na tym rynku - mówi projektant. - Nie jesteśmy jeszcze na takim etapie jak inne kraje, bardziej rozwinięte w tej dziedzinie. Ale idziemy w dobrym kierunku, bo w Polsce nie brakuje utalentowanych wizjonerów, którzy nie boją się rozwijać swojej wyobraźni. Nie brakuje też ludzi, którzy potrafią to docenić i zainwestować w oryginalny wygląd.

Mateusz Przybylski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Tkaniny i Ubioru) oraz Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych (Wydział Marketingu Międzynarodowego).Wysoką jakość jego projektów doceniają m.in. Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Dawid Podsiadło.

(kul/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda
Czytaj także

Jedyna i niepowtarzalna Audrey Hepburn

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 17:00
Audrey Hepburn jako dziecko śniła o zostaniu primabaleriną, ale marzenia te przekreśliła II wojna światowa. Aktorką została z przypadku, ale to dzięki swojemu talentowi i wytrwałości stała się legendą amerykańskiej kinematografii. W pamięci przyjaciół pozostała "skromną dziewczyną z sąsiedztwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexander McQueen - moda to sztuka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 13:00
Zadebiutował kolekcją "Kuba Rozpruwacz", promował ekstremalne postawy i na stałe wpisał się w historię mody. Po pięciu latach od samobójczej śmierci Alexandra McQueena, wystawa jego projektów "Savage Beauty" zagości w Victoria&Albert Museum i będzie czynna do 19 lipca 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń