Komisja Zdrowia Parlamentu Europejskiego poparła zakaz sprzedawania papierosów typu "slim" na terenie krajów UE. Na cenzurowanym znalazły się także popularne "mentole", więc nie jest wykluczone, że i ta używka zostanie niebawem wycofana z obiegu.
Czym różnią się zwykłe papierosy od tych mentolowych i slimów?
Wspólnym mianownikiem jest nikotyna i… cała elektrownia jądrowa. - Kadm, amoniak, tlenek węgla, metanol - wymienia składniki papierosów Krzysztof Królikowski z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc . - I oczywiście dwa składniki, które odkryła nasza uczona Maria Skłodowska-Curie, czyli polon i rad. To jak niewielki Żarnowiec - dodaje.
Zdaniem eksperta nie ma istotnej różnicy w składzie chemicznym papierosów różnych typów. - Nie jest ważne, czy mówimy o papierosie zwykłym, ultra lekkim, czy waniliowym. Każdy zawiera substancje smoliste i nikotynę. A zatem nie tylko uzależnia, ale także jest rakotwórczy - mówi Królikowski.
Według prof. Witolda Satońskiego popularne "mentole" stanowią jednak dla naszych organizmów większe zagrożenie niż zwykłe papierosy. - Mają większe obciążenie substancjami rakotwórczymi i zmieniają tor wprowadzania dymu do organizmu ludzkiego - mówi ekspert. - A palenie papierosów cienkich powoduje, że wdychamy ten dym głębiej, bardziej raptownie i zaciągamy się więcej razy.
Glow Images/East News
Okazuje się, że mentol, który zawierają miętowe papierosy, ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego, a to powoduje większe ryzyko nowotworów płuc.
Do tego dochodzi jeszcze aspekt psychologiczny, bowiem właśnie substancje smakowe sprawiają, że palenie papierosów staje się przyjemne. I wierzymy, że palimy nie truciznę, a substancję, która ma "odświeżać"...
(kd)