Innowacyjny system wczesnego ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach takich jak: powodzie, wichury, śnieżyce oraz informowania o wydarzeniach z życia miasta przez wiadomości sms, ruszył z końcem października w Sandomierzu (Świętokrzyskie).
System ma służyć do koordynowania działań miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego, policji, straży pożarnej i straży miejskiej - przy ochronie mieszkańców w sytuacjach kryzysowych. Program - nazwany Samorządowym Informatorem SMS - poza ostrzeganiem o zagrożeniach ma także informować o: bezpłatnych badaniach profilaktycznych, zbiórce zużytego sprzętu RTV i miejskich uroczystościach.
Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski powiedział, że o wprowadzeniu systemu zdecydowano po doświadczeniach wiosennej powodzi. "Posłużyliśmy się przykładem Dolnego Śląska, gdzie system doskonale sprawdził się w kilku kryzysowych sytuacjach. U nas po powodzi mieszkańcy skarżyli się, że nie zostali w porę ostrzeżeni o zagrożeniu" - dodał burmistrz.
Także informacje kulturalne i sportowe
Władze planują, by mieszkańcy drogą sms-ową dostawali także informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Do systemu informowania mają być włączone lokalne media.
Sandomierzanie, którzy chcą zarejestrować się w systemie, powinni wysłać sms na numer 661 000 112 o treści: Tak.tsa01sl (części miasta na lewym brzegu Wisły) oraz: Tak.tsa01sp (prawobrzeżny Sandomierz). Koszt wiadomości jest zgodny cennikiem operatorów. Każdy użytkownik systemu po wysłaniu kodu otrzyma potwierdzenie rejestracji i od tej pory będzie otrzymywał informacje bezpośrednio z magistratu - otrzymywanie informacji będzie bezpłatne.
Przez pierwszy rok samorząd będzie korzystał z puli bezpłatnych sms-ów, które gwarantuje umowa z autorami systemu. Potem przedsięwzięcie będzie kosztowało gminę kilkanaście tysięcy złotych rocznie.
Innowacyjna e-usługa
System opracowała jedna z wrocławskich firm. Jego realizacja jest wspierana ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. System jest wdrażany od wiosny 2009 r.- obecnie funkcjonuje w ok. 150 gminach w Polsce, w kolejnych 100 jest wprowadzany.
-Na Dolnym Śląsku, gdzie system informowania przez sms wdrożyło ponad 60 gmin, pracujemy nad tym, aby funkcjonował strukturalnie - od wojewody, poprzez powiaty, gminy, kończąc na mieszkańcach - powiedział prezes firmy, która opracowała projekt, Leszek Kaczurba. W 2009 r. pomysłodawcy programu zostali nagrodzeni przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w konkursie na innowacyjną e-usługę.
W 2010 r. system pomógł m.in: w woj. dolnośląskim - w odnalezieniu zaginionej dziewczynki w jednym z miast i w ostrzeżeniu mieszkańców Radkowa przed zbliżającą się nocną falą powodziową. W Małopolsce - w skoordynowaniu działań służb ratunkowych podczas fali powodziowej w Skawinie.
Koszt pokryje starostwo
Władze powiatu ropczycko-sędziszowskiego na Podkarpaciu także chcą wiadomościami sms ostrzegać mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu powodziowym. System jest testowany - poinformował w piątek Dariusz Kaznecki ze starostwa powiatowego w Ropczycach.
System sms-owy to część dofinansowanego przez Unię Europejską systemu monitoringu powodziowego. Na rzekach: Wielopolka, Budzisz i Bystrzyca działa już 7 zasilanych energią słoneczna stacji mierzących poziom wody. Dodatkowo zainstalowano 25 syren alarmowych, po 5 w każdej gminie. Można nimi sterować zarówno z gminnych jak i powiatowego czy wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego. Niebawem ruszy sms-owy system powiadamiania o zagrożeniu powiedział nam wicestarosta ropczycko - sędziszowski Stanisław Ziemiński.
W ciągu ostatnich trzech lat Ropczyce i wiele miejscowości powiatu nawiedziły trzy powodzie. "Obecnie testujemy system, który zapewni jednoczesne ostrzeżenie nawet kilku tysięcy osób z zagrożonych miejscowości. Mamy dzieję, że ten system powiadamiania będzie gotowy już na wiosnę przyszłego roku" - powiedział Kaznecki.
Osoby zainteresowane z korzystaniem z tego systemu będą mogły zapisać się do bazy stworzonej w powiatowym centrum kryzysowym. Koszt usługi pokryje starostwo System powiadamiania wiadomościami sms będzie działał równolegle z dotychczasowymi sposobami informowania o zbliżającej się powodzi.
kh