Psycholog online… Czy warto?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 10:52
W internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń oferujących sesje terapeutyczne online. Może się to wydawać doskonałym rozwiązaniem dla osób wstydliwych czy chociażby zabieganych. Czy jest jednak w stanie pomóc uporać się z problemami?
Audio

Okazuje się, że bardzo trudno jest jednoznacznie ocenić, czy terapia przez internet niesie ze sobą więcej dobrego czy złego. – Wszystko bowiem zależy od kilku czynników m.in. tego, kto ją przeprowadza, na jakich zasadach odbywa się kontakt i czy udzielana pomoc jest płatna – wyjaśnia Maria Cywińska, socjolog internetu.

Jeśli w ogłoszeniu psycholog nie umieszcza żadnych informacji o sobie czy nawet danych kontaktowych, należy zachować szczególną czujność. Nie wiemy wtedy bowiem z kim tak naprawdę mamy do czynienia i, co gorsza, nie mamy jak tego sprawdzić. Kompetentny psycholog raczej nie boi się tego, że ktoś będzie chciał się z nim skontaktować, by dopytać o doświadczenia czy spotkać się w rzeczywistości przed czy po przeprowadzeniu terapii. – Strona internetowa takiego internetowego psychologa powinna ponadto wzbudzać zaufanie, być dobrze prowadzona i lepiej żeby nie była umieszczona na jakimś bezpłatnym serwerze – zauważa gość "Poranka".

Terapie online mogą być przeprowadzane na kilka sposobów: mailowo, przez czat i przez wideo rozmowę. Najkorzystniejsza jest ta ostatnia forma. – Różnica w stosunku do spotkania w realu jest wtedy niewielka. Psycholog i pacjent widzą siebie i swoja mowę ciała, a to jest w kontakcie najważniejsze – przyznaje Maria Cywińska. Niemniej jednak terapia polega na pracy nad sobą i w związku z tym należy brać pod uwagę różnice indywidualne każdego człowieka. Do tego, by znaleźć rozwiązanie problemów jednej osobie mogą zatem wystarczyć maile, a druga może wymagać pomocy oko w oko.

Maria Cywińska z rezerwą podchodzi do porad oferowanych bezpłatnie. Wiadomo, że profesjonalna pomoc musi kosztować, więc terapia za darmo czy "za grosze" nie będzie terapią "na poziomie". – Jeżeli miałabym zaufać jakiemuś psychologowi przez internet, to tylko płatnemu – sugeruje.

Socjolog internetu przyznaje, że wcale nie dziwi się, iż ludzie skłonni są do korzystanie z porad online. – Jest to rzeczywiście szybsza, mniej kosztowna i "bezkolejkowa" forma pomocy. Poza tym można pozostać anonimowym, co dla niektórych jest bardzo ważne – zauważa.

Rozmowa z psychologiem przez internet może przynieść korzystne skutki. – Jeśli pacjent zauważy, że coś mu taka forma terapii pomogła, to ma mniej obaw przed wizytą w gabinecie – podkreśla socjolog internetu.

Słuchaj więcej w "Poranku" Czwórki.

ap

Zobacz więcej na temat: internet psychologia
Czytaj także

Osoby z depresją same pogarszają sobie nastrój

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 12:00
To dlatego, że depresja wiąże się z automatycznym napływem "czarnych myśli", które atakują chorych także w przyjemnych miejscach – wynika z polskich badań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charakter pisma zdradza charakter człowieka!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:00
W skład wyposażenia grafologa wchodzi m. in. linijka, cyrkiel, kątomierz i lupa. Posługując się tymi narzędziami grafolog jest w stanie określić, np. czy jesteś osobą, która umie uporać się ze swoimi porażkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpoczywać trzeba umieć

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 12:38
– Żeby dobrze odpocząć należy myśleć przede wszystkim o sobie, a nie o innych ludziach. Wybierać takie formy aktywności, które nam sprawią przyjemność a nie takie, którym chcemy zaimponować znajomym – zwraca uwagę psycholog społeczny.
rozwiń zwiń