Podczas takich zajęć można nauczyć się czegoś więcej niż tylko podawania talerzy. Kelnerowanie jest, bowiem zajęciem wymagającym dużej wiedzy.
Obowiązkowo każdy kelner powinien znać zasady savoir-vivre. Taka prosta rzecz jak chociażby podpalenie przez kelnera klientowi papierosa rządzi się swoimi prawami. – Wolno to zrobić tylko kelnerowi płci męskiej, kobieta może jedynie użyczyć klientowi swojej zapalniczki – tłumaczy Katarzyna Wątroba z Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów.
Nie bez znaczenia jest także prezencja kelnera, toteż na różnych kursach adeptom tego zawodu przekazywana jest wiedza dotycząca ładnego i schludnego wyglądu. – Sugeruję kursantom, co powinni zmienić w swoim wyglądzie, jeżeli chcą pracować w tej profesji – przyznaje gość "Pod lupą". – Człowiek, który podaje jedzenie musi się miło i czysto prezentować – wyjaśnia.
Okazuje się, że sposobów podawana potraw do stołu jest całe mnóstwo i profesjonalny kelner powinien je wszystkie znać. Jak tłumaczy Katarzyna Wątroba, np. serwis francuski polega na nakładaniu przez kelnera jedzenia z półmiska wprost na talerz gości. Z kolei serwis niemiecki, ten jest najczęściej spotykany w restauracjach, polega na przynoszeniu klientowi porcji jedzenia na talerzu.
Wiele uwagi poświęca się także na nauczenie kelnera układania sztućców i szkła na stole, sposobów przyjmowania i zapisywania zamówień czy też technik sprzedaży. – Kelner musi wiedzieć, jak sprostać oczekiwaniom klienta i go zadowolić – zwraca uwagę gość Czwórki. – Często bowiem zdarza się tak, że wracamy do restauracji "dla" kelnera, a nie dobrego jedzenia – wyjaśnia.
Więcej o byciu kelnerem i związanymi z tym umiejętnościami oraz wiedzą, dowiesz się z rozmowy Justyny Dżbik z Katarzyną Wątrobą.
ap