Kontrowersyjna umowa na wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 13:06
Od pierwszego października wszystkie uczelnie, ze wszystkimi studentami, powinny podpisywać umowy określające wzajemne zobowiązania. Obowiązek ten jest jednak różnie interpretowany przez uczelnie i studiujących.
Audio

Rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Bartosz Loba, wyjaśnia, że chodzi o zabezpieczenie praw żaków. Dodaje, że obowiązek dotyczy zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych oraz wszystkich trybów studiów.

- Umowy powinny przewidywać wszelkie dodatkowe uprawnione opłaty, przez cały okres studiów – podkreśla Loba. To jednak nie wszystko – dokument powinien zawierać także inne informacje, które pozwolą studentom dociekać swoich praw. Niestety uczelnie różnie interpretują wiele zapisów, a dotychczas umowy przygotowało jedynie 19% szkół wyższych. Niektóre zapowiadają umowy dopiero na styczeń 2012.

- Jeśli w umowie nie ma zapisanych określonych warunków, nie można ich później wymagać. Gdy student nie wie także, że coś w umowie powinno się znaleźć, nie wie, że może coś egzekwować -mówi Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Radzi, by dokładnie czytać wszystkie umowy, a w przypadku wątpliwości konsultować zapisy z Rzecznikiem Konsumentów. To co winna zawierać umowa z uczelnią precyzuje Ustawa o szkolnictwie wyższym.

Więcej o nowych zapisach w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: studenci
Czytaj także

Rekrutacyjne szaleństwo trwa. Jak się w nim odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 09:45
Niektórzy po maturze idą do pracy, bo uważają, że nic nie otworzy przed nimi rynku tak, jak praktyka zawodowa. Inni wychodzą z założenia, że jeśli ukończą kilka kierunków studiów, będą mieli większe szanse na znalezienie wymarzonego zajęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedza teoretyczna w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 14:00
O kontaktach uczelni wyższych z biznesem i przemysłem oraz o zyskach, jakie przynosi wzajemna współpraca - prof. Tadeusz Kulik, prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parlament zadowolony z reformy szkolnictwa wyższego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 20:35
Parlament Studentów RP brał udział we wszystkich etapach pracy na ustawą. Jak przyznaje Dominika Kita, przewodnicząca organizacji, ostateczne ustalenia są korzystne dla studentów.
rozwiń zwiń