Na biegunie południowym pod koniec zeszłego roku padła rekordowo wysoka temperatura -12,3 st. C. W 2011 roku przez cały świat przechodziły rekordowe ilości kataklizmów związanych z pogodą. Stany Zjednoczone nawiedziło dwanaście klęsk żywiołowych związanych z pogodą - trąb powietrznych, powodzi, śnieżyc, suszy, upałów i pożarów - powodujących straty wysokości co najmniej 1 miliarda dolarów każda.
Wyraźną anomalią w naszym kraju, jak zaznacza Paweł Średziński, rzecznik prasowy WWF Polska, była bardzo sucha jesień. – Doszło do sytuacji, w której w stawach tatrzańskich zaczęło brakować wody. To nie jest normalne. Teraz nadal mamy jesień, zimy praktycznie nie było – mówi Średziński.
fot. Aurelia Chmiel
- Wszelkie zjawiska ekstremalne, jak huraganowe burze i wichury, dramatyczne susze i powodzie to skutek tego, że Ziemia jest przegrzana. Staje się takim kawałkiem wszechświata, który zaczyna mieć problem z klimatem – podkreśla gość audycji.
Zdaniem Średzińskiego, główną przyczyną negatywnych zmian i globalnego ocieplania jest działalność człowieka. – Okazuje się, że w związku z emisją gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla, CO2, dochodzi do przegrzania planety. Rośnie liczba samochodów, przemysł się rozwija, rośnie konsumpcja – np. niegaszenie zbędnego światła – wszystko to zwiększa emisję CO2.
Jakie inne czynniki mają wpływ na nasz klimat? Jakie informacje wynikają z badań klimatologów? Szczegóły w dźwięku audycji.
pg