Za co kochamy Czechów?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 08:00
Polacy właściwie zawsze lubili Czechów, a Czesi Polaków. Ostatnie badania wykazały, że południowi sąsiedzi to jeden z naszych ulubionych narodów.
Audio

Najbardziej lubianymi przez nas narodami są Czesi i Słowacy; najmniej lubimy Romów i Arabów. - Jak wynika z badań CBOS, w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł poziom naszej sympatii aż do 28 narodów – opowiada w studiu Czwórki Julia Turewicz, psycholog międzykulturowy ze SWPS. – Natomiast wobec 6 narodów da się zaobserwować wzrost niechęci.

Na to, że przedstawicieli niektórych narodów lubimy bardziej, a innych mniej, wpływ ma wiele czynników. – Przede wszystkim dystans kulturowy – tłumaczy Julia Turewicz. – Nieduży między nami i Czechami: mamy wspólną historię, komunistyczną przeszłość. Ważny jest też fakt, że łatwo jest się nam dogadać po polsku lub po czesku, nawet nie znając drugiego języka. Sporo też podróżujemy do Czech , więc poznaliśmy ich "w praktyce".

Zdaniem Julii Turewicz, wpływ na nasz pozytywny stosunek do Czechów ma także chęć wsparcia południowych sąsiadów po śmierci Vaclawa Havla. – Łączymy się z nimi w smutku, a Polacy lubią solidaryzować się w takich trudnych momentach – tłumaczy gość Czwórki.

O tym, których narodów nie lubimy i za co, dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Julią Turowicz, po kliknięciu w ikonę dźwięku.

(kd)

Zobacz więcej na temat: CBOS Czechy
Czytaj także

Uzależnienie od portali społecznościowych. Czy jesteś nałogowcem?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 18:00
Facebook, Twitter i sprawdzanie maili są silniejszymi pokusami niż alkohol i papierosy, a sprawdzanie skrzynki mailowej po kilkadziesiąt razy dziennie jest coraz bardziej powszechną praktyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie piję, bo zbieram na malucha", czyli jak Polacy walczą z problemem alkoholowym?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 09:00
Czy czekają nas niebawem kolejki przed godziną 13. pod "monopolowymi"? Może się tak skończyć, jeśli do Polski wprowadzony zostanie "skandynawski model prohibicji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy nauka musi być nudna?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
W poniedziałek w "Poranku" poznaliście atrakcyjne sposoby na naukę! Rozwiązania proponowane przez Centrum Nauki Kopernik to m. in. śpiewająca Wikipedia i żywa biblioteka.
rozwiń zwiń