Płk. Tomasz Szulejko: żołnierz zawodowy musi być cierpliwy i skłonny do poświęceń

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 11:50
Kiedyś było to marzenie większości małych chłopców. Dziś nie jest to już tak popularna profesja, choć chętnych podobno nie brakuje. W Święto Wojska Polskiego sprawdziliśmy co trzeba zrobić, żeby zostać zawodowym żołnierzem.
Audio
  • Błażej Prośniewski testuje przepis na żołnierską grochówkę (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Jak zostać zawodowym żołnierzem? (Poranek OnLine/Czwórka)
Promocja oficerska. Puck. 21 września 2012
Promocja oficerska. Puck. 21 września 2012Foto: wikimedia.org/Ministerstwo Obrony Narodowej

Odkąd służba wojskowa przestała być w naszym kraju obowiązkowa, nabór do niej realizowany jest wyłącznie w formie ochotniczej. W zależności od naszego wykształcenia pierwsza ścieżka prowadzi przez korpus szeregowy: - Najpierw, w macierzystym WKU, należy złożyć wniosek o przyjęcie do służby przygotowawczej, która trwa 4 miesiące - wyjaśnia kapitan Bogumił Pawlikowski, oficer Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień Mokotów. - Następnie podpisuje się kontrakt do Narodowych Sił Rezerwowych. Trwa on od 2 do 6 lat. Kolejnym etapem jest rozpoczęcie procedury naboru na żołnierza zawodowego.

Nabór odbywa się wieloetapowo, w oparciu o różne kryteria. Sprawdzany jest stan zdrowia fizycznego i psychicznego przez różnych specjalistów. Oceniana jest także sprawność fizyczna – kandydat podczas egzaminu sprawnościowego musi spełnić ściśle określone kryteria. Aby dostać się do korpusu szeregowego wystarczy wykształcenie gimnazjalne. Żeby zostać oficerem trzeba mieć wykształcenie średnie z maturą, potem dostać się na wyższą uczelnię wojskową: - Kandydaci mają do wyboru cztery szkoły wojskowe: we Wrocławiu, w Dęblinie, Warszawie i w Gdyni - wylicza rozmówca Martyny Ogonek. - Tam również zdaje się egzaminy z wychowania fizycznego, jest też  obowiązkowa rozmowa rekrutacyjna.

Obecnie polscy żołnierze stacjonują w garnizonach wojskowych na terenie kraju, biorą też udział w zagranicznych misjach - m. in. w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w Afryce oraz w Mali. Za swoją pracę żołnierze otrzymują zapłatę. Jej wysokość uzależniona jest od stanowiska i waha się od 2,5 tysiąca do 14 tysięcy złotych dla czterogwiazdkowego generała.

kul

Czytaj także

Joanna Rolińska rozmawia o dzieciństwie, którego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
"Raz, dwa, trzy, za siebie!" to zbiór rozmów o dzieciństwie. Na pytania Joanny Rolińskiej odpowiadają artyści słowa i obrazu. Z ich wspomnień wyłania się obraz dzieciństwa XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w pracy plotkują, mężczyźni chcą zbawiać świat

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 09:46
- Żaden inny gatunek nie jest tak elastyczny mentalnie jak człowiek, dlatego szanse na to, że uda nam się dojść do porozumienia z kolegami z pracy są duże - twierdzi Miłosz Brzeziński i radzi jak rozwiązywać konflikty w firmie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spędzić wakacje marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 10:40
Statystyki pokazują, że nie lipiec, tylko sierpień i wrzesień są miesiącami wzmożonych wyjazdów wakacyjnych Polaków. Radzimy co zrobić, by był to czas niezapomnianych wrażeń, a nie koszmar mijającego lata.
rozwiń zwiń