WOPR: alkohol i pływanie to bardzo niebezpieczne połączenie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 11:00
- Statystyki napawają niepokojem. W 2010 roku w wodach powszechnie dostępnych, utonęło niespełna 300 osób, a w ubiegłym roku już ponad 700 - wylicza w Czwórce dr Jerzy Telak z WOPR i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Audio
  • Dr Jerzy Telak o tym, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą (Czwórka/Poranek OnLine)
Zabawa w wodzie powinna być bezpieczna
Zabawa w wodzie powinna być bezpiecznaFoto: Glow Images/East News

Podstawowymi przyczynami utonięć w Polsce są, zdaniem dra Telaka brawura, a także brak wyobraźni i umiejętności. - Polacy słabo pływają - przyznaje gość Czwórki. - Poza tym w tle takich zabaw nad wodą zazwyczaj jest alkohol, a alkohol i pływanie to nienajlepsze połączenie.

W czasie majowego długiego weekendu najbardziej niebezpiecznie, zdaniem gościa Czwórki, będzie na polskich jeziorach, czyli tam, gdzie pojawią się pierwsi w tym sezonie żeglarze. - I z pewnością będą podejmowali próby pływania wpław, a przecież woda jest jeszcze zimna - mówi dr Telak. - Nawet, jeśli przy powierzchni będzie podgrzana do kilkunastu stopni, już pół metra niżej jej temperatura wynosić będzie poniżej 10 stopni, a wówczas wzrasta zagrożenie skurczem, czy szokiem.

Dowiedz się: Gdzie warto pojechać na wakacje <<<

A co zrobić, by wycieczka nad wodę zakończyła się dobrze? - Zabrać ze sobą przede wszystkim rozsądek i wyobraźnię, ale także kamizelki ratunkowe i inne środki asekuracyjne - tłumaczy dr Telak w "Poranku OnLine". - Warto też pamiętać, że każdy skok do wody, która nie została wcześniej sprawdzona i nie wiemy, jakie jest dno, jest niebezpieczny. Nie ma znaczenia, czy to będzie skok na nogi, czy na główkę. Trzeba też przygotować się na to, że woda będzie chłodniejsza niż powietrze nad jej powierzchnią. Warto się więc schłodzić, albo założyć specjalną "piankę", którą można kupić w wielu sklepach w przystępnej cenie.

Jerzy
Jerzy Telak/fot. Aurelia Chmiel

O tym, jak zachowywać się nad wodą warto mówić głośno, a o nieprzyjemnych zdarzeniach, których jesteśmy świadkami, koniecznie trzeba informować odpowiednie służby. - To naprawdę działa. W przeciwnym razie, ofiar wypadków nad wodą byłoby znacznie więcej - podsumowuje dr Telak.

(kd/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże wakacje
Czytaj także

Bangladesz: świat, który powoli znika

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:00
Bartek Bernabiuk na własne oczy zobaczył i empirycznie poznał życie w Bangladeszu. - Tam nie ma klasycznych zabytków do zwiedzania - podsumowuje w Czwórce swoją podróż. - Można obserwować tylko życie mieszkańców. Ale to ich życie jest niesamowite.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajlandia - kraj, w którym historia przeplata się ze współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:00
- Bangkok to miasto kontrastów - mówi Marcin Bober, podróżnik i dodaje, że znajdziemy tam zarówno supernowoczesne rozwiązania architektoniczne, jak i budynki, które za atrakcyjne uznalibyśmy kilkadziesiąt lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z plecakiem w świat - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:33
Backpacker sam organizuje sobie wyprawę, nie planuje szczegółów, porusza się głównie transportem publicznym i sypia częściej w hostelach, schroniskach lub na niedrogich, często niezarejestrowanych kwaterach. Ma być po prostu tanio i ciekawie.
rozwiń zwiń