Kredyty nie są takie straszne

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 11:30
Nasze marzenia o własnym mieszkaniu, nowym samochodzie czy dalekiej podróży w większości spełniają kredyty. Warto korzystać z nich mądrze.
Audio
  • Na co chętnie bierzemy kredyty? - sonada uliczna (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Czym będzie zajmwał się Centralny Rejestr Dłużników - sprawdziła Kasia Węsierska (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jak tworzyć pozytywną historię kredytową - wyjaśnia Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny - materiał Kasi Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Kredyty nie są takie straszne
Foto: sxc.hu

Polacy chętnie zadłużają się, by wyjechać w daleką podróż za granicę, założyć własną firmę, wybudować dom czy kupić mieszkanie. Wielu z nich jednak boi się, by nie trafić do rejestru dłużników, którzy mają problem ze spłacaniem kredytu.

Ostatnio dużo się mówi o pomyśle stworzenia Centralnego Rejestru Dłużników, który nie będzie wykazywał naszych problemów z kredytami, a z podatkami. Na pomysł stworzenia tego rejestru wpadli pracownicy Ministerstwa Finansów, a w styczniu 2016 wprowadzą go w życie.

- Centralny Rejestr Dłużników ma gromadzić informacje o firmach i osobach, które zalegają z płaceniem podatków - wyjaśnia Małgorzata Gałęziak z Ministerstwa Finansów. - Ten rejestr ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Będzie on pełnił dwie funkcje: informacyjną - dostarczy obywatelom i przedsiębiorcom informacji o wiarygodności płatniczej przyszłych kontrahentów, oraz windykacyjną, czyli będzie wsparciem wierzycieli w odzyskiwaniu należności.
W tym rejestrze odnajdziemy jedynie dłużników, których zaległości podatkowe i celne są bezsporne, wymagalne i wynoszą powyżej 500 zł.
Okazuje się też, że kredyt nie musi być samym złem. Pozytywna historia kredytowa często działa na naszą korzyść. Specjaliści przekonują, że warto ją tworzyć. 
- Kiedyś sprawa z kredytami była prosta: spłacałeś kredyty - miałeś dobrą historię kredytową - mówi Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny. - Teraz rzecz się bardziej komplikuje, ponieważ banki wchodzą w komitywy z firmami energetycznymi i operatorami komórkowymi. Wymieniają się danymi na temat klientów. W ten sposób jedni i drudzy mają o nas więcej informacji, danych czy regularnie płacimy rachunki, czy nie zalegamy z opłatami.
Bankowcy cenią klientów aktywnych, którzy korzystają np. z kart debetowych, zakładają lokaty, rachunki opłacają na czas. Mając pozytywną historię kredytową możemy liczyć na lepsze warunki przy zaciąganiu np. kredytu mieszkaniowego.

Przeczytaj też: Pieniądze, banki, konta - to świat także dla dzieci
Specjaliści przekonują, że o historię kredytową możemy dbać już od najmłodszych lat, bo banki przygotowują konta już dla ośmiolatków.
(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka finanse kredyt
Czytaj także

Zmieniasz pracę? Dowiedz się, na co musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Nie możesz znaleźć pracy, albo czujesz, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia zupełnie się już wypaliłeś i marzysz o tym, by zacząć robić w życiu coś zupełnie innego? Czas zmienić branżę. Tylko jak to zrobić, by nie stracić czasu ani pieniędzy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fundusze europejskie zmieniają oblicze Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
W ostatniej perspektywie budżetowej wydaliśmy niemal 70 mld euro. - To były pieniądze dobrze zainwestowane - mówi w Czwórce wiceminister Adam Zdziebło z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze, banki, konta i karty - to świat także dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 12:15
Już trzynastolatkowie mogą mieć dziś konto bankowe, ale i młodsze dzieci mogą używać kart płatniczych. Jak wprowadzić dziecko w świat finansów i czy jest mu to w ogóle potrzebne?
rozwiń zwiń