Niuanse prawa jazdy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 10:56
O proponowanych zmianach w przepisach dotyczących zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami i sposobach uzyskiwania kolejnych kategorii prawa jazdy opowiadał w Czwórce Tomasz Matuszewski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.
Audio

Tuż po zdaniu egzaminu, wielu świeżo upieczonych kierowców marzy tylko o tym, by jak najszybciej móc usiąść za kierownicą samochodu. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą oni tego uczynić dopóki nie odbiorą z Wydziału Komunikacji danego Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta dokumentu potwierdzającego posiadanie przez nich uprawnień do poruszania się pojazdem. – Ta sytuacja może się wkrótce zmienić – podkreśla Tomasz Matuszewski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

Jak przekonuje gość Czwórki, pomysł mówiący, że osoba zdająca egzamin na prawo jazdy, tuż po jego zaliczeniu będzie mogła usiąść za kółkiem tuż po opuszczeniu WORD-u (Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego) jest bardzo ciekawy. – Wielu wydaje się to wciąż nie realne, lecz taki scenariusz jest możliwy. Trzeba jednak wprowadzić kilka dość istotnych zmian w paru ustawach – tłumaczy Tomasz Matuszewski.

A czy można zrobić kilka uprawnień jednocześnie i od razu móc kierować pojazdami z różnych kategorii? Jak tłumaczy gość "Poranka" taka sytuacja nie jest możliwa, ponieważ kursy na różne kategorie pojazdów trzeba zaliczać oddzielnie, jeden po drugim. – Na przykład, żeby zrobić uprawnienia na kategorię D+E (autobus z przyczepą), najpierw trzeba posiadać prawo jazdy na kategorię B, a dopiero później odbyć kurs na kategorię D powiększony o kat E – wyjaśnia Tomasz Matuszewski.

Gość Romka Wójcika, zwraca jednak uwagę, że nie wystarczy mieć uprawnień do kierowania autobusem z przyczepą, by móc zajmować się przewozem ludzi zawodowo. – Kierowca uzyskuje początkowo tylko uprawnienia "na własne potrzeby". Jak chce rozpocząć pracę, jako kierowca, to musi odbyć kurs kwalifikacji wstępnej – tłumaczy. Dodaje, że taki kurs składa się zarówno z zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. – W ramach tych praktycznych ćwiczona jest np. jazda w trudnych warunkach – wyjaśnia. Po odbycia takiego kursu, do prawa jazdy wpisywany jest kod "95", który potwierdza uprawnienia kierowcy.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z Tomaszem Matuszewskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.
ap

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia Warszawa
Czytaj także

Prawo jazdy na "yariskę"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 19:00
Szkoły jazdy uczą jeździć jednym modelem auta i to wyłącznie po trasie egzaminu. Z upragnionym "prawkiem" w ręku boimy się wsiąść do auta, którego nie znamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierowcy dużych samochodów wcale nie mają łatwo

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 14:08
Nikt ich nie chce np. wpuszczać przed siebie, bo ogranicza widoczność – tłumaczyła w audycji "Pod Lupą" Katarzyna Frendl z portalu motocaina.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja w rejestracji aut

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 18:54
Stałe tablice rejestracyjne dla każdego samochodu, formalności załatwiane w jednym okienku i dostęp do centralnego rejestru pojazdów - takie zmiany chce wprowadzić MSWiA od przyszłego roku.
rozwiń zwiń