Jak zostać dyplomatą?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 14:47
Praca dyplomaty to zajęcie wymagający nie tylko wysokich kompetencji, ale także specjalnych predyspozycji. To fach dla najlepszych, a jednocześnie bardzo wymagająca służba.
Audio
Jak zostać dyplomatą?
Foto: Glow Images/East News

Kto może zostać dyplomatą? Osoba ciekawa świata, ambitna, znająca zawiłości polityki zagranicznej i orientująca się w aktualnej sytuacji na świecie.

– Przede wszystkim trzeba dysponować dobrą kondycją fizyczną i psychiczną, posiadać tytuł magistra, bądź równorzędny. Nieodzowna jest znajomość języków obcych – wymienia Paulina Gawryszewska z Europejskiej Akademii Dyplomacji. – Trzeba także zdać duży, skomplikowany egzamin na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

Umiejętności dyplomatyczne można zdobyć podczas różnych szkoleń w specjalnych placówkach.

– Szukamy utalentowanych i ambitnych przyszłych przywódców - mówi Jason Worlledge, dyrektor zarządzający Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie. – Profil naszego studenta: to człowiek z 4., albo 5. roku studiów, który podjął decyzję o rozpoczęciu kariery w instytucjach Unii Europejskiej, bądź w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zagraniczni studenci to osoby nieco starsze, po studiach magisterskich, pracujące w konsulatach na całym świecie.

By dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać dyplomatą, gdzie należy się zgłosić i czym różni się funkcja dyplomaty dziś, od tej tradycyjnej, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Eweliny Grygiel z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Więcej świata w polskich mediach. Najwięcej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 12:30
8 procent odbiorców mediów w Polsce zainteresowanych jest informacjami ze świata. Nic więc dziwnego, że międzynarodowa publicystyka zostaje wyparta przez informacje lokalne, często mniej ważne. Wbrew tym trendom jest Polskie Radio, co na konferencji "Więcej Świata w polskich mediach" udowadniał prezes PR Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To nie jest kraj dla młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 09:00
Młodzi Polacy coraz mniej interesują się państwem, w którym żyją, stronią od polityki. Z drugiej strony część z nich bardzo się radykalizuje, agresywnie wyraża swoje poglądy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce nie ma wolności słowa? "Żyjemy w dyktacie politycznej poprawności"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 17:03
Nazwanie papieża Franciszka "ch***m", czy mówienie o "lobby gejowskim w polskim teatrze" to przekroczenie dozwolonych granic? - Ograniczenia w wolności wypowiedzi, które mamy w Polsce, są zbyt represyjne - uważa Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej".
rozwiń zwiń